wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Zmarł Ignacy Walenty Nendza.

Zmarł Ignacy Walenty Nendza.

Opublikowano: 13-04-2024; 22:24 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 13-04-2024; 22:46 przez Barbara_Batko

Pożegnanie odbędzie się 16 kwietnia w Katowicach-Józefowcu o godz. 12.00 w kościele przy ul. Mikusińskiego 8.
Po pogrzebie KW Katowice zaprasza do klubu aby razem powspominać naszego przyjaciela.

W wieku 80 lat odszedł od nas Ignacy „Walek” Nendza (1944 – 2024), członek honorowy KW Katowice. Kochał góry, był nie tylko instruktorem oraz partnerem wspinaczkowym ale przede wszystkim dobrym, wrażliwym człowiekiem. Zachowując dystans do siebie i otaczającej rzeczywistości emanował humorem i życzliwością zyskując ogólną sympatię i szacunek.

Urodzony się w Katowicach pracował w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych. Był współorganizatorem Harcerskiego Klubu Taternickiego im Generała Mariusza Zaruskiego, w którym przekazywał swoją wiedzę oraz umiejętności m. in. Jerzemu Kukuczce oraz Arturowi Hajzerowi. Górską przygodę rozpoczynał w skałach Jury Krakowsko-Cżęstochowskiej oraz Tatrach.

 

Uczestniczył w wyprawach speleologicznych m.in. do jaskiń: Triglavska Brezna w (Słowenia), Ghar Parau (Iran), brał udział w wyprawach alpinistycznych w Atlas Wysoki, Ałtaj Mongolski.

Był uczestnikiem wypraw na Lhotse (1979), Makalu (1982). Wspinał się na indonezyjskie wulkany Keli Mutu i Merapi. W 1985-1986 uczestniczył w wyprawie transandyjskiej, od Andów Patagońskich (Cerro Solo), przez Argentyńskie (Aconcagua), Chilijskie, Boliwijskie i Peruwiańskie.

W latach 1984-1993 był jednym z instruktorów szkoleń wspinaczkowych w Dolinie Kobylańskiej żołnierzy wojsk powietrznodesantowych z Krakowa.

 

Był społecznikiem całym sercem. Czy jego górska pasja rozpoczęła się w jurajskich skałach czy na pogórniczych „wełnowieckich Alpach” nie nam zgadywać. Za działalność wychowawczą i społeczną został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz „Za Zasługi dla ZHP”

Waluś, dziękujemy że byłeś z nami nie tylko na górskich szlakach ale też w życiu codziennym, w chwilach radosnych ale także tych trudnych i smutnych.

Partnerzy