Dnia 12 stycznia odbyło się zebranie Komisji Wspinaczki Skalnej. Poszerzony został jej skład oraz poruszono tematy m.in. weryfikacji i unifikacji ekiperów, projektów ekiperskich 2011 oraz stworzenia bazy danych wykonanych prac ekiperskich.
Od stycznia 2011 r. Komisja Wspinaczki Skalnej pracuje w szerszym składzie:
- Andrzej Ciszewski
- Piotr Drobot (przewodniczący)
- Miłosz Jodłowski
- Michał Kajca
- Paweł Lulek
- Jacek Trzemżalski
12 stycznia odbyło się pierwsze zebranie Komisji. Poruszono następujące problemy:
1.Weryfikacja uprawnień ekiperów
Przeprowadzono weryfikację uprawnień ekiperskich, na podstawie złożonych wykazów. Zdecydowano, że uprawnienia ważne będą 3 lata od daty ukończenia kursu lub ostatniej weryfikacji. Listy ekiperów PZA z uprawnieniami „jaskiniowymi” i „skalnymi” zostaną
połączone i uzupełnione. Nowa lista ekiperów, z datą ważności uprawnień, zostanie opublikowana na stronie PZA. Aktualizacją listy ekiperów zajmą się P. Drobot i A. Ciszewski.
2.Kursy ekiperskie i unifikacje
Konieczne jest podnoszenie i weryfikacja umiejętności technicznych wśród ekiperów. W tym celu przeprowadzona zostanie unifikacja (pierwszy termin – wiosna 2011 r., drugi – jesień 2011 r.). Program unifikacji zostanie opracowany w późniejszym terminie. Przedyskutowano
także kwestie naboru na kursy ekiperskie. Konieczna jest wstępna weryfikacja zgłoszeń (poziom i doświadczenie wspinaczkowe kandydatów). Po ukończonym kursie (a przed
uzyskaniem uprawnień) kandydaci na ekiperów powinni odbyć staż u doświadczonego ekipera. Organizacją unifikacji zajmą się J. Trzemżalski i A. Ciszewski.
3.Projekty ekiperskie
Od 2011 r. Komisja planuje zmianę zasad przyznawania ringów na projekty ekiperskie. Część środków będzie wydawana w sposób zbliżony do lat poprzednich (otwarte konkursy
ekiperskie, ale bez konieczności wymiany asekuracji na starych drogach). Termin składania projektów: 28 marzec 2011 r.
Część środków zostanie przeznaczona na kompleksowe ubezpieczenie rejonów
wspinaczkowych, w tym przede wszystkim na wymianę asekuracji na starych drogach.
Komisja, po wcześniejszej inwentaryzacji, przedstawi listę takich rejonów i szczegółowy
spis dróg do wymiany asekuracji w 2011 r. Oferty wykonania prac zostaną skierowane do
doświadczonych ekiperów (rodzaj projektów zamawianych). Poza zapewnieniem materiałów
(ringi, kleje) Komisja deklaruje przeznaczenie części środków na zwrot kosztów przejazdu i wynagrodzenie ekiperów.
Ustalono wstępnie listę rejonów, wymagających kompleksowego ubezpieczenia: rezerwaty
Sokole Góry, Parkowe i Ostrężnik (po ewentualnej decyzji RDOŚ Katowice, o udostępnieniu
rezerwatów dla wspinaczki), Sowie i Jamnicze, Popielarka (dokończenie prac), Witkowe
Skały (Muminki), Kobylany (dokończenie prac), Skały Lądeckie, Rudawy Janowickie, Sokoli
Grzbiet (Czarnorzeki).
Weryfikacją projektów ekiperskich i inwentaryzacją rejonów zajmą się P. Drobot, J. Trzemżalski, M. Jodłowski i M. Kajca.
4.Prace interwencyjne, zgłaszanie niebezpiecznych dróg
Konieczne jest zarezerwowanie środków w budżecie Komisji na prowadzenie prac interwencyjnych (przede wszystkim poprawa błędów w ubezpieczeniu dróg, ruszające się ringi, niebezpieczna asekuracja). Na stronie PZA zostanie umieszczony moduł umożliwiający zgłaszanie opisanych wyżej problemów przez wspinaczy (zajmie się tym P. Lulek).
Weryfikacją zgłoszonych problemów zajmą się osoby wyznaczone przez Komisję.
5.Baza danych o pracach ekiperskich.
Zostanie opracowana baza danych o pracach ekiperskich, która docelowo obejmie wszystkie ubezpieczone drogi w rejonach wspinaczkowych. Zakres informacji, które będą umieszczane w bazie zostanie ustalony w późniejszym terminie. Docelowo wpisywanie informacji do bazy danych ma zastąpić coroczne sprawozdania, składane przez ekiperów.
Odpowiedzialni: Paweł Lulek (przygotowanie informatyczne), Miłosz Jodłowski, Piotr Drobot, Michał Kajca (uzupełnianie bazy).
6.Wybór dostawcy ringów
Przeanalizowano wstępnie dostępne na rynku oferty. Dostawca zostanie wybrany po uzyskaniu informacji o budżecie Komisji.
7.Wspinaczka tradycyjna
Planowane jest zorganizowanie spotkania wspinaczy tradycyjnych, poświęconego zasadom ubezpieczania oraz otwierania dróg, na których możliwe jest zakładanie własnych punktów asekuracyjnych. Na spotkanie zostaną zaproszeni wspinacze z dużym doświadczeniem w zakresie wspinaczki tradycyjnej, w tym instruktorzy PZA. Przygotowaniem programu
spotkania i ustaleniem szczegółów organizacyjnych zajmą się M. Jodłowski i M. Kajca.