wróć
Polski Związek Alpinizmu

Regulamin PP w Narciarstwie Wysokogórskim w roku 2002

Opublikowano: 29-09-2005; 14:23 przez mteg
 1. W rankingu Pucharu Polski klasyfikowani są wyłącznie obywatele polscy.

 2. W Pucharze Polski klasyfikowani są wyłącznie zawodnicy startujący na sprzęcie narciarskim odpowiadającym kryteriom ISMC (Międzynarodowej Komisji Zawodów w Ski-alpiniźmie) to znaczy:
  1. Narty muszą posiadać metalowe krawędzie na co najmniej 90% swojej długości, oraz mieć szerokość co najmniej 60mm pod stopą. Narta musi mieć co najmniej 160 cm długości dla mężczyzn i 150 cm dla kobiet. Wiązania muszą umożliwiać unoszenie pięty podczas marszu.


  2. Buty muszą sięgać ponad kostkę i muszą posiadać podeszwę typu Vibram lub podobną na co najmniej 80% powierzchni stopy. Głębokość bieżnika podeszwy ma wynosić co najmniej 4mm. Do butów musi być możliwe przypięcie metalowych raków.  Zawodnicy na nartach biegowych, śladowych i telemarkowych nie będą klasyfikowani.

 3. Zawodnicy przypisani są do jednej z kategorii wiekowych, osobno dla kobiet i dla mężczyzn:  • do 17 lat,

  • od 18 do 35 lat,

  • od 36 do 50 lat,

  • od 51 lat wzwyż.  Zawodnik należy do określonej kategorii przez cały sezon rozgrywania zawodów Pucharu Polski. O przypisaniu do kategorii decyduje wiek zawodnika w dniu rozpoczęcia pierwszych zawodów edycji Pucharu Polski.

 4. W roku 2002 Puchar Polski ma cztery edycje:  • Puchar Połonin,

  • Puchar Pilska,

  • Zawody imienia Józefa Oppenheima,

  • Memoriał Piotra Malinowskiego.  W roku 2002 do rankingu Pucharu Polski liczone są tylko zawody rozgrywane w formule indywidualnej.

 5. Ustala się następujący sposób punktowania zawodników, wspólny dla wszystkich edycji:
   Za zajęcie miejsca 
   Liczba punktów 
  I
  20
  II
  15
  III
  12
  IV
  10
  V
  8
  VI
  6
  VII
  5
  VIII
  4
  IX
  3
  X
  2
  XI
  i wszystkich dalszych
  1  Jeśli kilku zawodników zajmie ex aequo to samo miejsce, dzielą oni równo pomiędzy siebie punkty, które zdobyliby, gdyby zajęli miejsca kolejne. Osoba, która zajmie miejsce za tymi zawodnikami, otrzymuje liczbę punktów odpowiadającą miejscu, które zajęła by, gdyby tamci zajęli miejsca kolejne.  Przykład:

  Trzech zawodników zajmuje ex aequo miejsce drugie. Zwycięzca otrzymuje 20 punktów. Trzej zdobywcy drugiego miejsca dzielą między siebie punkty należne za zajęcie miejsca drugiego, trzeciego i czwartego, czyli otrzymują po (15+12+10) / 3 = 12,33 punktów. Zawodnik, który zajął kolejne miejsce tzn. piąte, otrzymuje liczbę punktów należną za miejsce piąte itd.  Puchar Polski w danej kategorii zdobywa zawodnik, który:  1. zdobędzie najwięcej punktów;


  2. w przypadku jeśli w generalnej punktacji kilku zawodników ma tę samą liczbę punktów, wygrywa ten, który odniósł najwięcej zwycięstw nad pozostałymi zawodnikami z tej grupy.


  3. Jeśli dwa powyższe punkty nie pozwalają przesądzić o zwycięstwie, Puchar Polski przyznawany jest ex aequo.
  W zawodach rozgrywanych w formule open, w których startują obywatele innych państw, punkty przyznawane za miejsca przypisywane są kolejnym miejscom zajmowanym przez obywateli polskich.

 6. W końcowej klasyfikacji Pucharu Polski uwzględnione zostaną jedynie te osoby, które brały udział w większej części edycji – w roku 2002 w trzech edycjach.

 7. Wyniki końcowe zostaną ogłoszone podczas ceremonii zakończenia ostatnich zawodów Pucharu Polski.Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu

Partnerzy
Partnerzy techniczni