wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka wysokogórska > Grandes Jorasses – Całun w środku lata …

Grandes Jorasses – Całun w środku lata …

Opublikowano: 20-07-2014; 15:37 przez mteg

czyli nie wszystko złoto co sie świeci 😉 – krótka Marcina Rutkowskiego z przejścia tego zimowego standardu w dość nietypowej porze roku.


Korzystając z wyjątkowo śnieżnego lata oraz posiadanej aklimatyzacji zdecydowaliśmy się na dość niekonwencjonalny latem cel, jakim bez wątpienia jest Całun na północnej ścianie Grandes Jorasses.


Z daleka ściana aktualnie wygląda dużo lepiej niż np ostatniej zimy, mieliśmy także informacje o innych (lodowych) drogach, które miały przejścia w ostatnich dniach.Rys_Leschaux01
Adam Ryś przy schronisku Leschaux” foto Marcin Rutkowski
Warunki w ścianie dalekie jednak były od idealnych: kiepska asekuracja (czyt. jej kompletny brak w dolnej części drogi); twardy, alpejski lód i przysypane sypkim śniegiem skały w górnej części drogi, brutalnie zweryfikowały nasze plany co do czasu przejścia ściany. Wspinanie było nadspodziewanie wymagające, a wejście na wierzchołek i długie zejście na włoską stronę dopełniają powagi przedsięwzięcia.


Na najbliższe dni zapowiadane jest (kolejne) załamanie pogody i (kolejne) obfite opady śniegu…CAŁUN / The Shroud / Le Linceul, Grandes Jorasses V WI 4 M4 (TD+) 1100m (750m).


Adam Ryś, Marcin Rutkowski (Wrocławski KW) 17.07.2014, 11h do grani, 15h do szczytu.

Partnerzy
Partnerzy techniczni