wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka wysokogórska > Projekt 4 Żywioły, wyprawa na Great Trango Tower

Projekt 4 Żywioły, wyprawa na Great Trango Tower

Opublikowano: 23-07-2013; 19:51 przez mteg

24 lipca wyrusza kolejna wyprawa związana z Projektem 4 Żywioły. Zespół w składzie Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz za cel obrał pn.- zach. ścianę Great Trango Tower (6286 m) w Pakistanie, na której zamierzają wytyczyć nową drogę w centralnej części spiętrzenia.

Pierwotny skład wyprawy uzupełniał również alpinista ze Stanów Zjednoczonych David Allfrei, który po ostatnich wydarzeniach w Pakistanie związanych z egzekucją alpinistów w bazie od Nanga Parbat wycofał swoje uczestnictwo w ekspedycji. Zespół Tomaszewski – Raganowicz postanowił jednak nie rezygnować z celu i podjąć się wyzwania w zespole dwuosobowym. W trakcie jednej z ostatnich wypraw Polaków w kwietniu 2012 roku zrealizowana została nowa droga na północnej ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w Kanadzie. W trakcie 24 dniowej wspinaczki na blisko 1500 metrowej ścianie wytyczona została droga „Superbalance”.

http://www.youtube.com/watch?v=yF6XQz67ZB8

Realizacja: Bartłomiej Wnęk

Projekt 4 Żywioły powstał w 2009 roku. Zainicjowany przez Marcina Tomaszewskiego obejmuje swoim zasięgiem cztery rejony górskie charakterystyczne dla każdego z żywiołów panujących w górach. Wiatr- Patagonia, zimno- Alaska, woda – Ziemia Baffina oraz tropik – Wenezuela. W trakcie poprzednich wypraw wytyczone zostały nowe drogi w Wenezueli na Acopan Tepui „Mysterios” oraz na Ziemi Baffina. Pomimo osiągnięcia w grudniu 2012 roku szczytu Cerro Torre w czasie 12 godzin drogą Ferrariego z Jakubem Radziejowskim, żywioł wiatr wciąż należy do wypraw niezaliczonych. Celem bezkompromisowego projektu są jedynie nowe drogi. Ze względu na wysokie temperatury oraz spadający lód (listopad / grudzień) kolejna próba wytyczenia nowej drogi na Cerro Torre podjęta zostanie prawdopodobnie w warunkach zimowych (lipiec / sierpień). Pomimo, że Trango Tower nie zalicza się do żadnego z pierwotnie założonych rejonów jest miejscem, w którym napotkać można wszystkie żywioły. Ewolucja projektu trwa nadal.

W przygotowaniach do wyprawy wsparcia udzieliły firmy zarówno z branży outdoorowej oraz poza nią. Członkowie wyprawy wchodzą w skład Kadry Narodowej Polski we wspinaczce wysokogórskiej oraz są członkami Polskiego Związku Alpinizmu, który udzielił jej dofinansowania.

Marcin Yeti Tomaszewski Himountain www.geronimo.civ.pl, www.4zywioly.net

fb

Marek Regan Raganowicz www.reganclimbing.com

trango

trangoGreat Trango Tower, fot. Marcin Tomaszewski

trangoMarek i Marcin, Ziemia Baffina w trakcie biwaku na Polas Sun Spire 2012

Partnerzy
Partnerzy techniczni