wróć
Polski Związek Alpinizmu

Mozam-Big-Wall 2011

Opublikowano: 30-08-2011; 18:34 przez mteg

Zakończyła się wyprawa eksploracyjno-wspinaczkowa do północnego Mozambiku,
której głównym owocem jest wytyczenie pierwszej polskiej drogi wielowyciągowej w tej części Afryki.

Mozam-Big-Wall 2011

(17 lipca – 23 sierpnia 2011)

Uczestnicy: Artur Magiera, Ireneusz Waluga, Paweł Wyciślik

Logo Mozambigwall

Zakończyła się wyprawa eksploracyjno-wspinaczkowa do północnego Mozambiku, której głównym owocem jest wytyczenie pierwszej polskiej drogi wielowyciągowej w tej części Afryki. Droga – Mechaniczna Pomarańcza – 8a+ A1, AF, 700m znajduje się w górach Serra Inago, ok. 8km na południe od miasteczka Malema (Entre Rois), pokonuje ona głównie północną ścianę Turni znajdującej się w pn-wsch. części masywu. Droga składa się z trzech
części:

Schemat Mechaniczna Pomarańcza


  • część dolna ( A ) – kończąca się na dolnej turni, oferująca bardzo litą skałę, w górnej części przewieszoną, oraz duże trudności wspinaczkowe (do ok. 8a+)
  • część środkowa ( B ) – która pokonuje wspaniale prezentujące się ogromne zacięcie, wspinanie głównie w rysach i w przerysach o zróżnicowanym nachyleniu i skale o gorszej jakości
  • część górna ( C ) – to wąwóz porośnięty małą dżunglą, oferujący kominy, zaklinowane bloki skalne, wspinaczkę po drzewach, itp.

Droga została wyposażona w stale punkty asekuracyjne (kotwy Fischer i plakietki Fixe), których jakość powinna sprostać klimatowi północnego Mozambiku. Łatwiejsze wyciągi – do 7a – mogą wymagać dodatkowego kompletu friendów i pętli . Wszystkie stanowiska posiadają kolucho, pozwalające na zjazdy, bez potrzeby zostawiania dodatkowego sprzętu.
Zjazdy drogą (z jednym wyjątkiem – patrz schemat), wymagana jest podwójna lina 60m. W dwóch miejscach (wyciąg 6 i 12) ze względu na bardzo trudny zjazd w trawersie pozostawiono krótkie odcinki poręczówki.

Droga daje możliwość przejścia klasycznego w całości. Uczestnikom udało się poprowadzić 10 wyciągów, 5 wyciągów było pokonanych z odpoczynkami w przelotach (AF)i jeden przy użyciu dodatkowego frienda (1xA1). Wyceny trudnych wyciągów są bardzo subiektywne i wymagają skorygowania przez inne zespoły, do czego uczestnicy wyprawy bardzo zachęcają.
Dodatkowym celem wyprawy była eksploracja Wyżyny Mozambickiej. Jej wyniki
pojawią się wkrótce w raporcie, opublikowanym na stronach PZA.

Turnia Inago
Pn-wsch Turnia Inago – Mechaniczna pomarańcza

Serdeczne podziękowania należą się dla sponsorów wyprawy i wielu osób, a w szczególności:


  • Jarkowi Cabanowi,

  • Bartkowi Niemcowi,

  • Guciowi,

  • Krzysztofowi Barnaś.

Sponsorzy wyprawy:

Logo Mozambigwall

Partnerzy
Partnerzy techniczni