wróć
Polski Związek Alpinizmu

Nowa, polska droga na Trollveggen

Opublikowano: 14-02-2015; 11:18 przez mteg

9.02.2015 Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz zakończyli trwającą 19 dni wspinaczkę na północnej 1100 metrowej ścianie Trollveggen w Norwegii. Wytyczona droga przebiega w głównym spiętrzeniu urwiska i stanowi samodzielną linię, która nazwana została przez alpinistów „Katharsis”.

W trakcie wspinaczki zespół zmagał się ze złą pogodą, m.in. huraganem Ola, zalodzeniem ściany oraz częstymi lawinami pyłowymi skutecznie spowalniającymi zdobywanie nowego terenu.


Katharsis_przebieg


Orientacyjny przebieg drogi KatharsisNapotkane trudności sięgają M7/A4 co w połączeniu z powagą i specyfiką ściany Trollveggen tworzy wymagającą, światowej klasy oraz stylu drogę alpine big Wall. Tomaszewski i Raganowicz jako pierwsi postanowili zmierzyć się ze ściana bez wcześniejszego poręczowania.Katharsis_w_scianie


W scianie… foto: Marcin TomaszewskiW przeszłości zimą ściana została pokonania tylko przez jeden zespół dwuosobowy, który powtórzył istniejącą drogę. Droga „Katharsis” jest jedną z dwóch wytyczonych w zimie na ścianie Trolli. Pozostałe pokonywane były w sezonie letnim. (Drugą jest droga „Krasnojarsk” wytyczona przez 6 osobowy zespół , który taktycznie zaporęczował całą ściany ok. 1000 metrów)
Katharsis_stanowisko


na stanowisku… foto: Marcin Tomaszewski

Katharsis_gorne_partie


górne partie drogi foto: Marek Raganowicz

Partnerzy