wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka wysokogórska > Komisja Wspinaczki Wysokogórskiej - Sprawozdania z wyjazdów > Sprawozdanie z konsultacji szkoleniowej z drytoolingu Kadry Narodowej PZA w Rzeszowie.

Sprawozdanie z konsultacji szkoleniowej z drytoolingu Kadry Narodowej PZA w Rzeszowie.

Opublikowano: 14-11-2023; 11:27 przez Jolanta Głowacka | Modyfikacja: 14-11-2023; 11:36 przez Jolanta Głowacka

W dniach 27-29 października 2023r. na ścianie Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego –Peron Baltoro odbyła się konsultacja szkoleniowa z drytoolingu dla członków kadry narodowej PZA.

Zgłosiło się 7 osób, łącznie z instruktorami i osobami towarzyszącymi udział wzięło 12 osób. Do dyspozycji członków KN była sala wykładowa z rzutnikiem multimedialnym oraz ścianka drytoolowa RKW z chwytami zawodniczymi oraz możliwością używania raków lub rakobutów oraz czekanów, co pozwalało dość dobrze odzwierciedlić warunki panujące na zawodach.

Wykłady Piotra Nadulskiego obejmowały następujące zagadnienia: cechy motoryczne wspinacza (siła, elastyczność, mobilność, stabilność, moc, koordynacja). Kończyna górna (bark, łokieć, dłoń) i korpus (kręgosłup) – ćwiczenia wzmacniające, słabe ogniwa, najczęstsze urazy, prewencja (rolowanie, rozciąganie: fakty i mity), siła specyficzna.

Natomiast w niedzielę Klaudia Buczek poprowadziła zajęcia z dietetyki, które obejmowały żywienie około treningowe, suplementację w sporcie i związane z tym zagadnienia antydopingowe.

W sobotę uczestnicy wzięli udział w zawodach drytoolowych „DryRES 4” i zapoznawali się ze specyfiką chwytów i zasad panujących na zawodach Pucharu Lodowego.

 

Składamy serdeczne podziękowania dla Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Alpinizmu za dofinansowanie konsultacji.

 

Z taternickim pozdrowieniem,

Jan Mondzelewski

Partnerzy