wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > 21 Puchar Pilska w skialpinizmie

21 Puchar Pilska w skialpinizmie

Opublikowano: 24-02-2021; 16:21 przez Emilia Karnecka

W minioną sobotę 20 lutego w masywie Pilska odbyła się 2 edycja Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim AD 2021. Przy wyjątkowo słonecznej pogodzie (co na Pilsku jest rzadkością) na starcie 21 Pucharu Pilska zameldowało się 37 zawodników (trasa krótka) oraz 64 dwuosobowe zespoły (trasa długa) z Czech, Słowacji i Polski, a wśród nich wielu triumfatorów Pucharu Pilska w skialpinizmie z poprzednich 20 edycji.

Organizatorzy zawodów (Klub Skialpinistyczny KANDAHAR) na czele z kierownikiem trasy i całą wspierającą ekipą wolontariuszy wytyczyli bardzo wymagającą, urozmaiconą oraz techniczną trasę (blisko 21 km oraz niespełna 1900m przewyższenia) z dwoma elementami wspinaczki przez skałki przy pomocy lin poręczowych. W kategorii zespołów zawodnicy musieli pokonać 8 podejść oraz 6 odcinków z nartami na plecakach, natomiast na kadetów oraz zawodników na trasie turystyczne czekały 4 podejścia oraz 2 odcinki z nartami przy plecaku.

Bazą zawodów były jak zawsze gościnne dla skiturowców progi Schroniska PTTK na Hali Miziowej, a nad bezpieczeństwem zawodników czuwali sędziowie na punktach kontrolnych oraz niezawodni ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

W słonecznej i praktycznie bezwietrznej pogodzie towarzyszącej zawodnikom od samego startu po 2h i 20 min na metę dotarł znakomity słowacki duet: Matúš DankoPeter Fraňo. Jako drudzy (strata 1min 34 sek.) linie mety przekroczyli młodzi kadrowicze z TKN Tatra Team-u: Jakub Bachleda-Księdzularz i Jan Elantowski. Podium zawodów (czas 2h 22 min. 8 sek.) uzupełnił kolejny słowacki team: Vladimir Jambrich oraz Juraj Lastik.

Wśród Pań bezkonkurencyjne okazały się Iwona Januszyk (KS Kandahar) i Anna Tybor (KW Zakopane) – 3h 41 min. 11sek. uzyskując 8 czas open! Drugą lokatę wywalczyły duet słowacko – czeski: Veronika Volnárová w parze z Terezą Rudolfova tracąc do Polek blisko 30 minut! Na trzecim miejscu zostały sklasyfikowane Słowaczki: Tereza Mazalová oraz Lenka Bíziková – ich czas to 3h 32 min. 20 sek.

Na trasie turystycznej triumfowali Renata Kormaniak oraz Jakub Rawicki, natomiast w kategorii kadetów Hanna Brzosko i Antoni Elantowski.

Za pomiar czasu tradycyjnie odpowiadała firma BGTimeSport i dzięki jej profesjonalizmowi oraz szybkości działania rozdanie nagród (z powodu sytuacji epidemiologicznej zorganizowane na dworze) udało się przeprowadzić 40min po przybyciu ostatniej pary na metę.

Pełne wyniki na:

https://www.bgtimesport.pl/_files/public/wyniki/BGTS501wyn210222t131201.pdf

Gratulujemy wszystkim startującym zawodnikom oraz dziękujemy całej ekipie organizującej 21 Puchar Pilska w skialpinizmie!

Zawody mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z KS Kandahar oraz wsparciu:

Już 13 marca zapraszamy na kolejną edycję Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim – Memoriał Jana Strzeleckiego, który odbędzie się w rejonie Doliny Chochołowskiej.

Marcin Zwoliński
KS Kandahar

Partnerzy