wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > Podsumowanie Pucharu Polski 2023-24

Podsumowanie Pucharu Polski 2023-24

Opublikowano: 20-05-2024; 8:35 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 20-05-2024; 8:42 przez Marek Karnecki

Zakończony w kwietniu sezon startowy w narciarstwie wysokogórskim był wyjątkowo długi i nieprzewidywalny. Rozpoczął się już w listopadzie startem kadry seniorów we francuskim Val Thorens i zakończył końcem kwietnia długodystansowymi mistrzostwami świata Patrol de Glacier – które ze względu na duże opady śniegu zostały w większości tras odwołane.

Pogoda niestety rozdawała karty w tym sezonie. Ilość odwołanych startów była chyba rekordowa. W kraju z zaplanowanych siedmiu edycji Pucharu Polski odbyły się zaledwie trzy!

Puchar Polski wystartował wyjątkowo już w Grudniu 2023 – co okazało się dobrym pomysłem.

Zawody Złoty Groń Skitour Atack – w formule kilku pętli okazały się dość ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zawodów rozgrywanych poza trasą. Niestety poza trasą śniegu w tym roku było jak na lekarstwo.

Kolejne edycje – Szczyrkowski Vertical i Puchar Pilska zaplanowany jako mistrzostwa Pilski team zostały niestety odwołane. Więcej szczęścia mieli organizatorzy Memoriału Jana Strzeleckiego choć zawody przeprowadzono na trasie alternatywnej. Zawody miały rangę mistrzostw Polski.

Po raz kolejny mistrzostwo kraju wywalczył Jan Elantkowski przed Kubą Bachledą Księdzularzem i Oskarem Śliwińskim

Wśród pań złoty medal zdobyła Iwona Januszyk, srebrny Anna Tybor a brąz przypadł Annie Marcinkowskiej.

Kolejną odsłoną pucharu Polski i jak się okazało finałową były zawody KW Zakopane. Niestety zaplanowane na połowę kwietnia finałowe zawody w Tatrach zostały ze względu na brak wystarczającej pokrywy śnieżnej odwołane.

Skróconą edycje pucharu Polski pod nieobecność zawodników KN startującej w Pucharach Świata 2023/24 wygrali: