wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > Ruszył kurs instruktorski narciarstwa wysokogórskiego

Ruszył kurs instruktorski narciarstwa wysokogórskiego

Opublikowano: 8-02-2024; 10:45 przez Marek Karnecki

W dniu 24 stycznia 2024 r. odbył się egzamin na kurs instruktorski narciarstwa wysokogórskiego. Do egzaminu, na podstawie przesłanych wykazów działalności skialpinistycznej oraz wspinaczkowej (o wymogach można przeczytać tutaj) zakwalifikowało się 9 osób. Po odprawie, o godzinie 9.00 Kandydaci wystartowali do testu kondycyjnego na trasie Kuźnice – Kasprowy Wierch, z zadaniem zmieszczenia się w limicie kwalifikującym do kolejnej części egzaminu (godzina + wiek). Pierwszy na Kasprowym zameldował się Marcin Rzeszótko z czasem 51 min! Wszyscy uczestnicy z powodzeniem zaliczyli część kondycyjną. Drugą część egzaminu stanowił blok narciarski, w którym ocenie podlegały umiejętności techniczne jazdy na nartach. Około godz. 16.00 egzamin zakończył się podsumowaniem i omówieniem poszczególnych części przez prowadzących: Bartka Gąsienicę – Józkowego (INW PZA, Instruktor-wykładowca SITN) oraz Mikołaja Bielańskiego (INW PZA, koordynator kursu).

Wszyscy przystępujący zostali zakwalifikowani na kurs, z przyjemnością możemy więc powiedzieć że średni poziom kandydatów w tej edycji kursu stoi a wysokim poziomie, co też stanowiło argument za zwiększeniem grupy kursowej do 9 osób. Nie jest to ostatni egzamin, poszczególne bloki szkolenia będą również zawierały etap oceny umiejętności technicznych uczestników, zaś umiejętności dydaktyczne zostaną zweryfikowane w ramach staży. Pierwsze zajęcia z zakresu pierwszej pomocy w górach odbędą się już w najbliższy weekend.

Przyjęci zostali: Piotr Bosak, Jakub Brzosko, Jacek Czech, Przemysław Jezierski, Jerzy Rostafiński, Marcin Rzeszótko, Andrzej Stopka, Sebastian Wędzel oraz Bartek Ziemski.

Gratulujemy!
Michał Semow
KNW PZA

Partnerzy