wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > Sprawozdanie z 5 edycji Pucharu Polski PZA w narciarstwie wysokogórskim

Sprawozdanie z 5 edycji Pucharu Polski PZA w narciarstwie wysokogórskim

Opublikowano: 15-04-2024; 13:35 przez Barbara_Batko

Organizator zawodów Klub Wysokogórski w Zakopanem .

Nazwa zawodów:

XI Puchar KW Zakopane – Budrem, Puchar Polski PZA w narciarstwie wysokogórskim

Data:

6.04.2024

Przebieg:

Tegoroczne zawody XI Pucharu KW Zakopane – Budrem Puchar były jednocześnie 5 edycją Polski PZA w narciarstwie wysokogórskim.

Organizatorem zawodów był Klub Wysokogórski w Zakopanem, a zawody odbyły się pod patronatem honorowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Miasta Zakopane.

Zawody zostały rozegrane na dwóch trasach: na trasie długiej i krótkiej, a wystartowało łącznie 48 uczestników – z Polski, Słowacji i z Czech.

Z uwagi na warunki atmosferyczne, wysoką temperaturę powietrza, zagrożenie lawinowe – po otrzymaniu od TOPR opinii dotyczącej pierwotnie zaplanowanej trasy organizatorzy zdecydował o przeprowadzeniu zawodów w zaplanowanym na trasie alternatywnej.

Zawody rozpoczęły się startem honorowym z Kuźnic w sobotę 6 kwietnia 2024 o godzinie 9:30, Marcin Rzeszótko omówił także aktualne warunki panujące na trasie.

Następnie cała grupa startujących przeszła wspólnie z kierownikiem trasy na start ostry, który nastąpił o godz.11:00 sprzed budynku Betlejemka na Hali Gąsienicowej.

Trasa zawodów prowadziła nartostradą na szczyt Kasprowego Wierchu, następnie zjazd przez Halę Goryczkową do tzw Patelni. Tam zawodnicy rozpoczęli drugie podejście na szczyt Kasprowego Wierchu, najpierw na fokach, a ostatni 100 metrowy odcinek na rakach.

Juniorzy w tym miejscu kończyli rywalizację na trasie krótkiej, a pozostali zawodnicy mieli do pokonania jeszcze druga pętlę na Hali Goryczkowej: zjazd do Patelni i trzecie podejście na szczyt Kasprowego Wierchu – już do mety zawodów.

W rywalizacji w kategorii open na długiej trasie XI Pucharu KW Zakopane – Budrem zwyciężyli Anna Majerczyk z klubu TKN Tatra Team z Zakopanego oraz Matus Danko z klubu Skialp Bobrovec ze Słowacji.

Ania pokonała trasę w czasie 1 godz 39 minut, a Matus 1 godzina 15 minut.

Kolejne miejsca w kategorii open zajęły Iwona Górowska z Sanoka i Denisa Hancowa z Czech w kategorii kobiet oraz Oskar Śliwiński z Krakowa i Peter Volnar ze Słowacji.

Wyniki przeprowadzonych zawodów.

Zakończenie zawodów zorganizowane zostało w Hotelu Górskim Kalatówki.

Tam też zorganizowane zostały warsztaty z pierwszej pomocy przeprowadzone przez Fundację AYOLA z Zakopanego oraz w warsztaty edukacyjno-przyrodnicze przeprowadzone przez pracownika TPN – dr Tomasza Skrzydłowskiego.

W obu tych warsztatach wzięli udział wszyscy uczestnicy wraz z rodzinami i kibicami znajdującymi się na Kalatówkach.

Zawody zakończyły się ceremonią dekoracji zwycięzców i wręczeniem nagród.

A wśród wszystkich zawodników biorących udział w tegorocznym Pucharze KW Zakopane oraz wśród wolontariuszy zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez sponsorów.