wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Relacja z XVI WZD PZA

Relacja z XVI WZD PZA

Opublikowano: 13-06-2013; 1:04 przez mteg

W dniach 8-9 czerwca w hotelu „Zacisze” w Spale odbyło się XVI Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Alpinizmu. W Zgromadzeniu wzięło udział 57 delegatów z klubów zrzeszonych w PZA, a także członkowie honorowi oraz inni przedstawiciele naszego środowiska.

Zgromadzenie otworzył ustępujący Prezes, Janusz Onyszkiewicz, oddając minutą ciszy cześć kolegom tragicznie zmarłym w górach. Po wyborze władz WZD i Komisji Głównych Zgromadzenia przestawione zostało sprawozdanie Zarządu PZA i poszczególnych Komisji Związku.

Zaprezentowana została opinia Komisji Rewizyjnej, która pozytywnie oceniła pracę ustępującego Zarządu. Komisja podkreśliła, iż pomimo trudnych warunkach działania (odejście 4 członków, zmiany legislacyjne dot. Ustawy o sporcie, brak skarbnika ) Zarząd funkcjonował stabilnie i sprawnie. Ponadto Komisja Rewizyjna nie stwierdziła nieprawidłowości finansowych i wskazała uchwały z poprzednich WZD, które nie zostały przez Zarząd zrealizowane, określając przy tym – w miarę możliwości – przyczyny takiego stanu rzeczy. Ustępującemu Zarządowi udzielono absolutorium.

Jan Serafin przedstawił kandydatów na członków honorowych PZA. Wśród nich znaleźli się Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Janusz Majer, Ryszard Kowalewski, Krystyna Konopka, Maciej Gryczyński, Elżbieta Jaworska, Janusz Baranek, Bernadette McDonald, Rafał Kardaś, Piotr Pustelnik i Aleksander Lwow. Wszyscy zostali przyjęci jednomyślnie przez aklamację.

Podczas WZD powołane zostały 3 komisje robocze, tj. Komisja ds. Mediów, Komisja ds. Szkolenia oraz Komisja ds. Wspinaczki Wysokogórskiej.
Komisja Robocza ds. Szkolenia postulowała m.in. wprowadzenie obowiązku składania sprawozdań z wykorzystania środków uzyskanych z wpłat za licencje instruktorskie. Dyskutowano także nad kryteriami udzielania licencji oraz sposobami aktywizacji działalności instruktorów na rzecz Związku i klubów macierzystych.

Komisja Robocza ds. Mediów wnioskowała m.in. o wsparcie dalszego rozwoju wydawanych przez PZA czasopism, tj. „Taternika” i „Jaskiń” poprzez poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowania. Ponadto ww. Komisja uznała, że w każdej komisji PZA należy wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna na kontakty z mediami.

Dyskutowano również o formie współpracy PZA z mediami oraz o sposobach promocji Związku.

Komisja Robocza ds. Wspinaczki Wysokogórskiej w toku dyskusji stwierdziła, iż należy opracować program zachęcający młodzież do uczestnictwa w wyprawach w góry wysokie. Brak takich działań ma swoje odzwierciedlenie w niewielkiej liczbie osób przygotowanych obecnie w Polsce do działania w górach wysokich.

W dniu następnym WZD dyskutowało i głosowało nad kilkunastoma wnioskami zgłoszonymi przez delegatów oraz ww. komisje robocze. Między innymi, nowy Zarząd został zobowiązany do opracowania nowego regulaminu kadry szkoleniowej PZA z uwzględnieniem stopni dedykowanych wspinaczce sportowej.

Przegłosowano również wniosek dotyczący powołania Komisji Ochrony Przyrody, która miałaby zająć się organizacją i koordynacją działań PZA w zakresie ochrony przyrody, edukacji ekologicznej, współpracy z organizacjami ekologicznymi i służbami ochrony przyrody.

WZD zobowiązało również Zarząd do niezwłocznego utworzenia i udostępnienia na stronie internetowej Związku listy istniejących dróg tradowych.

KW Kraków wnioskowało o zorganizowanie w najbliższym możliwym terminie kursu pozwalającego uzyskać uprawnienia instruktora narciarstwa wysokogórskiego oraz o uwzględnienie w planach na najbliższe lata kwestii popularyzacji narciarstwa wysokogórskiego w kontekście działalności alpinistycznej (wychodzącej poza ramy zawodów sportowych).

Podczas Zgromadzenia w dniu 9 czerwca na Prezesa Związku został ponownie wybrany Janusz Onyszkiewicz. W skład Zarządu weszli również:

  • Iwona Bocian (KW Katowice)
  • Marek Grądzki (KW Warszawa)
  • Wojciech Grzesiok (KW Gliwice)
  • Miłosz Jodłowski (KS Korona Kraków)
  • Ditta Kicińska (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego)
  • Bogusław Kowalski (KW Toruń)
  • Piotr Kubicki (KW Poznań)
  • Tomasz Poznański (Rzeszowski KW)
  • Marek Wierzbowski (UKA Warszawa)
  • Piotr Xięski (KW Katowice)
  • Marcin Zwoliński (KS Kandahar)

Szczególnym zaufaniem ze strony delegatów może cieszyć się Ditta Kicińska, która otrzymała 57 głosów „za” spośród wszystkich 57 głosów oddanych.

Zarząd ukonstytuował się na pierwszym posiedzeniu, któremu – jako Prezes – przewodniczył Janusz Onyszkiewicz. W prezydialnym gronie znaleźli się ponadto: Marek Wierzbowski (sekretarz generalny), Piotr Xięski (wiceprezes) i Miłosz Jodłowski (wiceprezes).

Kadencja władz PZA trwa trzy lata.

W skład Sądu Koleżeńskiego weszli:

  • Marek Grochowski
  • Zofia Gutek
  • Rafał Kardaś
  • Ryszard Kowalewski
  • Hanna Wiktorowska

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:

  • Marek Janas
  • Wojciech Łukasik
  • Andrzej Piekarczyk
  • Jerzy Tillak
  • Ryszard Urbanik

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszyscy uczestnicy rozjechali się do domów w dobrych nastrojach.

Zdjęcia autorstwa Bogdana Jankowskiego można zobaczyć w galerii Picasa

Bardziej szczegółowe dane na temat Zgromadzenia będą dostępne wkrótce po opublikowaniu protokołu i wszystkich załączników.

Partnerzy