wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka skalna > Informacja o zmianie warunków dostępu do wspinania na Grzędzie Mirowsko-Bobolickiej

Informacja o zmianie warunków dostępu do wspinania na Grzędzie Mirowsko-Bobolickiej

Opublikowano: 5-07-2019; 12:11 przez Emilia Karnecka | Modyfikacja: 5-07-2019; 12:13 przez Emilia Karnecka

W czerwcu tego roku właściciele Grzędy Mirowsko-Bobolickiej wprowadzili regulamin przebywania na terenie tzw. „Błoń Zamku Mirów” [http://www.zamekbobolice.pl/zamek.html]. Najważniejszą i jednoznacznie niekorzystną dla wspinaczy zmianą, jest wprowadzenie opłat za wstęp na teren, w którym znajdują się skały Grzędy.

Szanujemy decyzję właściciela, ale jej nie popieramy. Nie była ona też z nami konsultowana – zostaliśmy jedynie uprzedzeni o takiej możliwości jesienią zeszłego roku. Dołożymy wszelkich starań, by uzgodnić kompromisowe rozwiązanie, jak najmniej dokuczliwe finansowo dla wspinaczy i możliwe do zaakceptowania przez właścicieli terenu, podobnie jak było to wypracowane np. na terenach podczęstochowskiego Olsztyna.

Dotychczasowe relacje pomiędzy IŚW „Nasze Skały” i właścicielami Grzędy były więcej niż poprawne; w zamian za okazaną naszemu środowisku przychylność, pomagaliśmy w akcjach odkrzaczania, montażu elementów masztów flagowych na zamkach w Bobolicach i Mirowie, a przede wszystkim na prośbę właściciela terenu, warunkującą zgodę na wspinanie w skałach Mirowa przeprowadziliśmy kompleksową wymianę punktów asekuracyjnych na drogach wspinaczkowych Mirowa oraz, na bieżąco, monitorowaliśmy ich stan. Materiały (ringi i kleje) finansowane były ze środków PZA, a prace prowadzone były społecznie przez ekiperów PZA.

Na razie otrzymaliśmy zapewnienie, ze wspinacze będą uprawnieni do wstępu na podstawie biletów ulgowych w cenie 5 zł oraz mogą przebywać na terenie Grzędy Mirowskiej od wczesnych godzin porannych (a nie, jak stanowi regulamin, od godz. 10).

ISW „Nasze Skały”, Polski Związek Alpinizmu

Partnerzy