wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka wysokogórska > Aktualności - Himalaizm > Komunikat nr 2 Polskiego Związku Alpinizmu w sprawie wypadku na szczycie Shivling 6543m w Himalajach Gharwalu w Indiach.

Komunikat nr 2 Polskiego Związku Alpinizmu w sprawie wypadku na szczycie Shivling 6543m w Himalajach Gharwalu w Indiach.

Opublikowano: 13-10-2016; 18:23 przez Marek Karnecki

13.10.2016 18:00

Tuż przed godziną 14 Łukasz Chrzanowski w trakcie zejścia odpadł od ściany i po 200-300 m zsuwania się w lodowo-śnieżnym terenie wpadł do szczeliny. W momencie upadku zespół ratunkowy w składzie Paweł Karczmarczyk i Kacper Tekieli znajdował się ok 150 m od szczeliny.

Po dotarciu zespołu ratunkowego do miejsca upadku Łukasz wykazywał jeszcze oznaki życia, jednak wskutek poważnych obrażeń poniesionych w trakcie upadku, mimo podjętych działań reanimacyjnych, Łukasz Chrzanowski zmarł.

Niestety mimo wielodniowej akcji, ofiarności członków wyprawy, pilotów i ratowników indyjskich przegraliśmy walkę o życie Łukasza.

W imieniu Polskiego Związku Alpinizmu składamy wyrazy współczucia dla Rodzin zmarłych Kolegów Grzegorza Kukurowskiego i Łukasza Chrzanowskiego.

W tej dramatycznej chwili chcielibyśmy ponownie podziękować polskiemu konsulatowi w New Delhi, jak i indyjskim służbom; policji i wojska, za zaangażowanie i pomoc w realizacji akcji ratunkowej.

Janusz Majer – przewodniczący Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA |
Piotr Pustelnik – Prezes PZA

Partnerzy