wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Nowy numer Taternik 3/2019 już W SPRZEDAŻY!

Nowy numer Taternik 3/2019 już W SPRZEDAŻY!

Opublikowano: 5-11-2019; 10:36 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 5-11-2019; 10:40 przez Marek Karnecki

W najnowszym Taterniku

Ola Mirosław mistrzynią świata

Przekonałam się, że bronienie tytułu jest psychicznie trudniejsze niż walka o niego – mówi nasza mistrzyni w specjalnym wywiadzie.

Czy akceptujemy ryzyko? Zapraszamy do dyskusji i wyciągania wniosków

Stawiam tezę, że większość z nas nie zadaje sobie takich pytań. Wypieramy jako środowisko temat ryzyka i tego, co się może z nami stać po wypadku. Bronimy się przed czarnymi scenariuszami. Przyszedł moment, żeby z tą lekkomyślnością skończyć – apeluje Piotr Xięski. Rozmową z wiceprezesem Polskiego Związku Alpinizmu, rozpoczynamy na łamach „Taternika” cykl tekstów na temat akceptacji ryzyka i odpowiedzialności.

K2 zimą z Polakami czy dla Polaków?

Czy ekspedycja pod polską banderą złożona z gwiazd światowego himalaizmu może dojść do skutku?

Dokąd zmierza współczesny alpinizm? Jest jeszcze tyle gór do zdobycia

W kategoriach normalnego wspinania i zdobywania gór katalog obiektów do zdobycia został niemal zamknięty. Wszystkie najwyższe góry mają swoich zdobywców. Zostało nam tylko K2 zimą. Także, jeżeli chodzi o trudności wspinaczkowe, osiągnięto kres ludzkich możliwości. Jednak są na świecie, szczególnie w Azji, szczyty, całe doliny otoczone olbrzymią liczbą szczytów, na które jeszcze nikt nie wszedł. Tam można uprawiać klasyczne taternictwo, jak przed laty, powiązane z pierwszymi wejściami, a było to zawsze podstawowym celem alpinizmu. Weźmy na przykład grupę górską Karun Koh, którą ostatnio się zajmowałem, o wielkości mniej więcej naszych Tatr. Na mapie, którą opracowałem, zaznaczyłem około 500 szczytów, a znane mi są tylko trzy wejścia – o możliwych kierunkach eksploracji alpinizmu mówi Jerzy Wala.

Bezpieczny Kazbek

Kazbek to popularny szczyt w Gruzji. Mimo że nie ma na nim trudności technicznych, niedostatecznie przygotowanie turystów sprawia, że dochodzi do wielu wypadków, także śmiertelnych. Od kilku lat w bazie na wysokości ok. 3600 m n.p.m. grupa polskich ratowników prowadzi dyżur ratowniczy  – Jak ratuje się ludzi w Kaukazie.

Przegląd porównawczy: Narty skiturowe na Tatry. Prezentujemy i porównujemy ponad 20 modeli desek

Oraz: podsumowanie sezonu w Górach Wysokich, relacje z biegów górskich, analiza wypadków taternickich w Tatrach, premiery książkowe

Partnerzy