wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Odszedł Pit Schubert Członek Honorowy Polskiego Związku Alpinizmu

Odszedł Pit Schubert Członek Honorowy Polskiego Związku Alpinizmu

Opublikowano: 11-03-2024; 17:19 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 11-03-2024; 19:25 przez Barbara_Batko

W wieku 88 lat zmarł Pit Schubert (1935-2024), niemiecki wspinacz, postać niezwykle zasłużona dla całej społeczności wspinaczkowej, którego dewizą było „Życie jest zbyt piękne, aby zwiększać ryzyko bardziej niż to konieczne”.

                                                                                                         Pit Schubert, fot.: DAV

Urodził się 2 grudnia 1935 roku we Wrocławiu. Przygodę ze wspinaczką rozpoczął w wieku 18 lat. Był jednym z pierwszych niemieckich wspinaczy, który przeszedł wszystkie duże północne ściany Alp – Great North Faces” Eiger, Matterhorn and Grand Jorasses”.

Dokonał łącznie ponad 60 pierwszych wejść w tym blisko 50 pierwszych wejść w Alpach. Brał udział w wyprawie Herrligkoffera na Grenlandię i w wielu wyprawach w Himalaje i Karakorum (1969 wejście na Khangsar Kang 7485 m). Wyprawa w 1976 r., której celem było pierwsze wejście południowym ramieniem Annapurny IV (7525 m n.p.m.) miała wyjątkowo dramatyczny przebieg. Lawina, wpadnięcie do szczeliny, początkowe błędne określenie wierzchołka wydłużyły akcję a awaria radia spowodowały, że pozostali członkowie wyprawy uznali, iż Pit Schubert i Heinz Baumann zaginęli. Zlikwidowano wszystkie obozy oraz bazę a wspinacze schodzili w dół bez wsparcia. Wyczerpanych odnalazł miejscowy myśliwy, który się nimi zaopiekował a później powiadomił zespół ekspedycyjny. Obaj wspinacze doznali poważnych odmrożeń skutkujących u Pita Schuberta amputacją wszystkich palców u nóg.

Pit Schubert z wykształcenia był inżynierem budowy maszyn, przed 15 lat pracował w przemyśle lotniczym i astronautycznym. Obowiązujące w tej branży wysokie standardy techniczne skłoniły go do badania bezpieczeństwa sprzętu alpinistycznego i sprawdzania czy można go ulepszyć.

W 1968 roku był jednym z założycieli Komisji Bezpieczeństwa DAV. Początkowo wykonywał pracę na zasadzie wolontariatu, ale w miarę jak praca stawała się coraz bardziej rozległa, DAV stworzyła stanowisko, na którym Schubert pracował w pełnym wymiarze godzin od 1978 roku. Był przewodniczącym Komisji aż do 2000, kiedy to przeszedł na emeryturę. W latach 1973-2004 był członkiem Komisji Bezpieczeństwa UIAA a 8 ostatnich lat przewodniczył Komisji.
Zyskał popularność dzięki licznym publikacjom o tematyce górskiej i bezpieczeństwie. Trzeba tu wspomnieć o serii książek „Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie”, będącej efektem jego prac w Komisji Bezpieczeństwa DAV. Większość problemów zostało przedstawionych na podstawie rzeczywistych wypadków wspinaczkowych z przeszłości.

Zdjęcie WhatsApp 2024-03-11 o 12.16.09_f2df0afa

                                                                                                Pit Schubert, fot.: desnivel.com

W roku 1989 nadano Pitowi Schubertowi godność Członka Honorowego Polskiego Związku Alpinizmu a w roku 2008 godność Honorowego Członka UIAA.

Nazywany był „papieżem bezpieczeństwa” i łącznie Wernerem Munterem „papieżem lawinowym” wniósł olbrzymi wkład w opracowanie zasad bezpieczeństwa w działalności górskiej.

Schubert do późnego wieku chodził po alpejskich szlakach a gdy miał ponad osiemdziesiąt lat wspiął się na Juniperus (V-, 5 wyciągów) na Plombergstein z partnerami w podobnym wieku.

Żródła: alpin.de, desnivel.com, wikipedia.de

Partnerzy