wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka skalna > Drugi raz setka vol.1 czyli nowości na Podkarpaciu

Drugi raz setka vol.1 czyli nowości na Podkarpaciu

Opublikowano: 7-01-2014; 11:02 przez mteg

Zastanawialiście się na pewno, czy da się drugi rok z rzędu zrobić 100 nowych dróg? Otóż empiria pokazała, że da się… Po tym jak w sezonie 2012 wytyczyłem 102 nowe drogi plan na 2013 zakładał wspinanie przede wszystkim na jakość.

Jednak pewna zimowa wizyta w Nielepicach niemal zniweczyła ten plan („niemal”, bo coś tam jednak trudniejszego udało się zrobić.). Wszystko przez Kubę Barbasza, który lutowego dnia zaraził mnie ideą kompleksowego ubezpieczenia Wzgórza Dymniok. Prace w Nielepicach, a także w innych jurajskich rejonach i na Podkarpaciu spowodowały, że nie tylko wyrównałem rekord z 2012, ale też sporo go poprawiłem – licznik w 2013 zatrzymał się na… 125 nowych drogach.

Sokół Millenium VI.5/5+; Obelisk, Sokoli Grzbiet

Trawersik Hinterstoissera VI.4; Eigerek, Kamieniec

Zapach Bzu I Agrestu VI.2+; Borówka Okap, Żurowa

Sztuczna Mgła VI.5; Bloki Pod Krowią, Kamieniec

Sokół Millenium VI.5/5+; Obelisk, Sokoli Grzbiet Trawersik Hinterstoissera VI.4; Eigerek, Kamieniec Zapach Bzu I Agrestu VI.2+; Borówka Okap, Żurowa Sztuczna Mgła VI.5; Bloki Pod Krowią, Kamieniec.

O eksploracji na Jurze przeczytacie w kolejnym Newsie. Tymczasem w informacji o przejściach Łukasza Dudka obiecałem, że opiszę inne nowe drogi na Podkarpaciu. Zaczęło się w Żurowej, gdzie zawitałem przy okazji prac przy przewodniku (www.sport2b.pl). 20 kwietnia wytyczyłem tam 2 nowości korzystając z ringów z innych linii: Bezwzględna Logika VI.1 (4R), rozwiązująca środek Borówki Okapu (odbija po dolnym kruksie z Szuflandii w prawo) i Istnienie Samoistne VI.2/2+ (3R) – start jak Dallas, a potem trawers do kantu w lewo. Obie drogi zostały wyposażone w osobne ringi podczas prac w listopadzie. Podczas tych samych prac listopadowych dołożyłem jeszcze jedną linię – start jak Armani (szeroką rysą), a następnie dojście do kantu w lewo i nim wyjście na pik: Zapach Bzu I Agrestu VI.2+ (5R) – współautor Dawid Woźniak.

W lipcu – przy okazji akcji odkrzaczania Kamieńca zorganizowanej przez Rzeszowski KW – zawitałem do Czarnorzek. Na nowo odkopanych Blokach Pod Krowią wytyczyłem 3 mocno nietypowe i całkiem niekrótkie drogi – od lewej: Bomba W Parlament VI.2+ (5R+RZ), Brzoza Morderca VI.2+ (6R+RZ) i wreszcie Sztuczna Mgła VI.5 (?) (5R+RZ) – start Brzozą Mordercą i potem niesamowity rajbung wymagający jednak sporej mocy i dobrych butów (mnie pomogły dwa różne modele na różnych nogach).

Wiedziony szałem eksploracyjnym postanowiłem także kompleksowo zająć się niewysoką skałką Szaman, które przez lata totalnie zarosła. Najpierw zrobiłem tam wszystkie linie solo (oczywiście zachowując nazwy z przejść na wędkę z lat 90-tych XX w), a następnie je ubezpieczyłem, żeby ruch wspinaczkowy „samo-oczyszczał” tę całkiem ciekawą skałkę. Od lewej znajdują się tam teraz dróżki: Smuga Cienia V+ (2R) – Grzegorza Guzika; Ognisty Podmuch VI- (2R+RZ); W Krainie Wiecznego Snu VI+/1 (2R+RZ); Brązowa Kupa VI.1 (2R); Brązowy Szerszeń VI+ (2R); W Krainie Wiecznych Marzeń VI.1/1+ (2R); Nalot Dywanowy VI.1+ (2R); Płonący Szaman VI (1R) – Grzegorza Guzika.

Następny cel, który wymagał sporych prac ziemno-dywanowych to skała Demon, na prawo od Wysokiej. Kilka dni rozłożonych na 3 wyjazdy zaowocowało kompleksowym ubezpieczeniem skały i wytyczeniem 7 dróg: Żyłka Słoneczna VI+ (4R+RZ) – Grzegorza Guzika; Demonstracja VI.2+ (4R+RZ); Mechagodzilla VI.1 (4R+RZ); Balrog VI.4+ (5R+RZ); Wizjoner VI.1/1+ (5R+RZ); Skutek Uboczny VI- (5R+RZ); Pani Demonium VI.4 (4R).
We wrześniu i w październiku dzięki pomocy Bogdana Rokosza i Tomka Ręgweskiego wyczyściłem i ubezpieczyłem następną skałę w murze Czarnych Ścian na Sokolim: Czarnego Mnicha. Od lewej powstały tam: Cud Dotyku VI.4 (4R) – współautor Tomek Ręgwelski, czeka na przejście Przemka Mytycha; Zacierka Z Bromem VI.5 (?) (5R) – czeka na przejście Kuby Kwiecińskiego; Sekret Mnicha VI.2+ (4R); W Imię Ojca VI.2 (4R) – współautor Maciej Pawłowski; Czarny Rycerz VI.1+ (4R); Ciemna Strona Mocy VI.3 (5R) – współautor Tomek Ręgwelski.

Ostatnią nowością na Sokolim było rozwiązanie starego projektu na Obelisku: na ściance przylegającej do Czarnego Mnicha udało mi się przejść Sokoła Millenium VI.5/5+ (5R), który śmiało pretenduje do tytułu Miss Sokolego.

Do końca sezonu prowadziłem także prace na nieodległym Plemniku w sektorze Strzelnicy. Udało mi się tam otworzyć 3 nowości: Potencjał Ujemny VI.5 (3R) – projekt nr 7; Stonewall VI.5+ (4R+RZ) – projekt nr 4 i Efekt Jajo VI.5 (5R+RZ) – projekt nr 3.

Na koniec sezonu wróciłem na Kamieniec, gdzie na tamtejszym Eigerku zrobiłem 2 nowości. Najpierw Akcję Na Eigerze VI.4+ (3R) – projekt nr 3 i wreszcie 28 grudnia wspólnie z Tomkiem Ręgwelskim wytyczyłem Trawersik Hinterstoissera VI.4 (3R) na prawo od Pinokia.
Łącznie: 37 nowych dróg.

Wszystkie nowości na Sokolim Grzbiecie, które nie odnoszą się do Przewodnika „Podkarpacie”, można będzie zlokalizować w topo, które postaram się przygotować do jednego z najbliższych numerów magazynu GÓRY.

Prace odbyły się w ramach projektu ekiperskiego Komisji Wspinaczki Skalnej PZA.

Jacek Trzemżalski

Eksplorację wspierają sprzętowo:

Partnerzy