wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka skalna > Wspinanie w czasach zarazy

Wspinanie w czasach zarazy

Opublikowano: 22-04-2020; 9:28 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 22-04-2020; 9:32 przez Marek Karnecki

Znaczne złagodzenie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa spowodowało, że wielu wspinaczy trenujących dotychczas w domu, zaczęło planować wyjazdy w skały. Jednak pamiętajmy, że nie wszystkie ograniczenia zostały zniesione, a kary administracyjne za ich łamanie pozostają bardzo wysokie. Dotyczy to przede wszystkim zakazu gromadzenia się; ponadto, według wielu fachowców szczyt epidemii jest ciągle przed nami. Przedstawiamy zatem 10 zasad, którymi powinniśmy się kierować, aby dodatkowo nie narażać siebie i innych:

  1. Planuj wyjazdy wspinaczkowe w małym gronie osób, z którymi przebywasz na co dzień. Staraj się nie zmieniać tego składu na kolejne wyjazdy. Nie umawiaj się na wspinanie z przypadkowymi osobami, ani ze znajomymi których nie widziałeś od początku epidemii.

  2. Podczas podróży zachowaj szczególną ostrożność (trasy dojazdu w skałki są mniej oblężone, ale to nie znaczy, by szybciej jeździć). Staraj się nie korzystać z transportu publicznego.

  3. Wybieraj miejsca mniej popularne, gdzie szansa na spotkanie innych ludzi jest niewielka. Wspinanie na Lechforze w Rzędkowicach, Dupie Słonia w Dolinie Będkowskiej czy Sukiennicach w Sokolikach nie jest najlepszym pomysłem na najbliższy czas.

  4. Unikaj zgromadzeń! Jeśli po dojechaniu zobaczysz na parkingu auta innych wspinaczy, pojedź w inne miejsce. Gdy pod skałą będzie już kilka osób – wybierz inny sektor. Grill czy ognisko po wspinaniu w gronie dawno niewidzianych znajomych – odpuść koniecznie!

  5. Ogranicz ryzyko! Zrezygnuj z mniej bezpiecznych (bardziej kontuzjogennych) form wspinania. Odpuść sobie wspinanie na własnej, solowanie, wyższe i bardziej ryzykowne buldery. We wspinaniu sportowym poważnie rozważ tzw. pierwszą bezpieczną wpinkę oraz założenie kasku (nawet jeżeli na co dzień tego nie robisz) – po kolejnej łagodnej zimie i małym ruchu wspinaczkowym na wielu drogach występuje kruszyzna.

  6. Zwróć szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa! Pamiętaj o kontroli partnerskiej (węzły, sprzęt). Asekuruj uważnie, prowadząc nie ryzykuj. Wszelkie operacje sprzętowe (wpinki, przewiązywanie, zjazdy, itp.) wykonuj niezwykle starannie, miej oczy dookoła głowy.

  7. Przed wspinaniem nie zapomnij o rozgrzewce (drobna kontuzja może obecnie stać się wielkim problemem).

  8. Stosuj się do zaleceń medycznych – zachowaj dystans, noś maseczki w miejscach publicznych, często dezynfekuj ręce. Dobrze się odżywiaj, wypoczywaj. Jeśli Ty lub ktoś z Twego otoczenia nie czuje się dobrze, lepiej zrezygnujcie – skały poczekają aż wyzdrowiejecie.

  9. Pamiętaj o kulturalnym zachowaniu, zwłaszcza w sąsiedztwie domów i szlaków turystycznych. Nie hałasuj, nie przeklinaj, nie śmieć! W tych trudnych czasach mieszkańcy i inni ludzie mogą być szczególnie wyczuleni na uciążliwości wynikające z naszej aktywności.

  10. I najważniejsze – zachowaj zdrowy rozsądek, myśl o sobie i innych – tak abyśmy za jakiś czas spotkali się w skałach w komplecie.

 Miłosz Jodłowski, Włodzimierz Porębski – IŚW „Nasze Skały”

Partnerzy