W dniach 1416 października odbyła się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem IV Ogólnopolska Konferencja z cyklu „Przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego a Człowiek”.
Konferencja była zorganizowana przez Tatrzański Park Narodowy i Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. Głównym tematem tegorocznej konferencji była „Nauka a zarządzanie obszarem Tatr i ich otoczeniem”.
Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody i obowiązującym prawem unijnym (Natura 2000), Polski Związek Alpinizmu prowadząc działania na rzecz utrzymania bazy i udostępnienia nowych obszarów dla działalności wspinaczkowo-jaskiniowej angażuje się w wykonanie oceny oddziaływania na środowisko. Na konferencji zostały przedstawione wstępne wyniki badań przeprowadzone na taborze na Polanie Szałasiska oraz z inwentaryzacji przyrodniczej jaskiń tatrzańskich w formie posteru i publikacji, która ukaże się w materiałach pokonferencyjnych pt. „Wpływ działalności wspinaczkowo-jaskiniowej na przyrodę Tatr”. W publikacji znajduje się również informacja na temat wstępnych obserwacji dot. udostępnienia dla wspinaczki zimowej północnej ściany
Giewontu i muru Wielkiej oraz Pośredniej Turni w Dolinie Małej Łąki, które zostały wykonane przez prof. Bogusława Wiłkomirskiego na zlecenie współpracującej z PZA – Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.