wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Polski Himalaizm Zimowy > Zimowa wyprawa PZA na Broad Peak – baza osiągnięta

Zimowa wyprawa PZA na Broad Peak – baza osiągnięta

Opublikowano: 23-01-2013; 17:35 przez mteg

23 stycznia w godzinach południowych czasu lokalnego zimowa wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu na Broad Peak 8047 m, po 6 dniach marszu lodowcem Baltoro, dotarła do bazy ekspedycji. Baza usytuowana jest na wysokości 4900 m, na lodowcu Godwin Austen pod zachodnią ścianą Broad Peaka.

5. uczestnikom, 2. wspinaczom pakistańskim, 3. pracownikom bazy, którzy spędzą w tym miejscu około 60 dni towarzyszyło 30 porterów, którzy po złożeniu ładunków bez zwłoki rozpoczęli zejście w dół. W miejscu bazy zlokalizowano nienaruszone ładunki z głównym wyposażeniem ekspedycji, które dotarły tu już we wrześniu – zapasy żywności, paliwa i sprzętu – ponad 2000 kg ładunków.

Dotarcie do bazy to pierwszy mały sukces wyprawy. Nie zawsze warunki pozwalają na bezproblemowe pokonanie lodowca. Na ostatnim odcinku z Concordii było miejscami 60 cm śniegu, ale odcinek nie był długi i karawana dała sobie z trudnościami radę.

Wyprawa PZA jest jedyną w tym rejonie tej zimy i jedyną w całym w Karakorum atakującą szczyt ośmiotysięczny (1 wyprawa hiszpańska atakuje Laila Peak 6096 m).
Parę wypraw atakuje na terenie Pakistanu Nanga Parbat 8125 m – masyw leżący w Himalajach Zachodnich.

W ciągu najbliższych 2-3 dni rozpocząć się powinna akcja wspinaczkowa i najpóźniej 27 stycznia powinien zostać założony obóz I na wysokości 5600 m.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015” pod patronatem Pana Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.


Baza polskiej zimowej wyprawy pod Broad Peakiem – 2011 rok

Partnerzy
Partnerzy techniczni