wróć
Polski Związek Alpinizmu
Związek - Informacje > Sprawozdania z prac Zarządu > Relacja z zebrania Zarządu w dn. 25.03.2025

Relacja z zebrania Zarządu w dn. 25.03.2025

Opublikowano: 25-06-2025; 12:28 przez Barbara_Batko

Relacja z zebrania Zarządu w formule online w dn. 25.03.2025

W zebraniu wzięli udział:

Zarząd: Marek Wierzbowski, Piotr Pustelnik, Miłosz Jodłowski, Monika Strojny, Agnieszka Szrek-Burczyk, Iwona Bocian
Komisja Rewizyjna: Michał Kochańczyk
Sekretariat Zarządu: Anna Sitek, Jolanta Głowacka, Barbara Batko
Pracownicy: Magdalena Dacy, Stanisław Dacy
Gość: Anna Radziejowska

Omówiono następujące sprawy:

  1. Ubezpieczenia na akcje zagraniczne.

Omówiono wypadek uczestników wyprawy Polskiego Himalaizmu Sportowego w Tien-Szanie. Podkreślono potrzebę doprecyzowania procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia ze szczególnym uwzględnieniem krajów wyższego ryzyka, w których infrastruktura i uwarunkowania likwidacji szkód są szczególnie trudne.

  1. Powołanie do Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej kol. P. Krzystka.

Na podstawie pozytywnej rekomendacji Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej Zarząd podjął Uchwałę nr 1 z dn. 25.03.2025 r. o powołaniu do Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej kol. Pawła Krzystka (Klub Wysokogórski Sakwa). 

Wynik głosowania:
Za – 5
Przeciw – 0
Wstrzymało się – 0

  1. Ścianka Polskiego Związku Alpinizmu do zawodów we wspinaczce sportowej na czas.

Zarząd zaakceptował prośbę Stowarzyszenia Miłośników Gór oraz Miedziowego Klubu Górskiego w Lubinie o zawarcie umowy na użytkowanie należącej do Polskiego Związku Alpinizmu ścianki do wspinania na czas na okres 6 miesięcy.

  1. Konsultacje w sprawie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa w Zakopanem.

Omówiono przebieg spotkania dotyczącego projektu utworzenia Muzeum Taternictwa i Narciarstwa – filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. W spotkaniu uczestniczyli lokalni działacze oraz przedstawiciele przewodników, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz środowiska naukowego. 

Spotkanie miało charakter konsultacyjny i nie skutkowało finalnymi ustaleniami. Zarząd zadecydował o wystosowaniu formalnego pisma do Muzeum Tatrzańskiego z deklaracją współpracy oraz spotkania w celu dokonania wstępnych uzgodnień.

O godz. 20:30 do zebrania dołączyła Iwona Bocian.

  1. Festiwal Górski w Lądku Zdroju – współpraca.

Omówiono dotychczasowe ustalenia z organizatorami Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju dotyczące formuły obecności Polskiego Związku Alpinizmu oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia PZA Betlejemka na Festiwalu.

  1. Film dokumentalny o Kadrze Juniorów we wspinaczce skalnej.

Przedstawiono zgłoszoną do Zarządu inicjatywę realizacji filmu dokumentalnego, którego bohaterami będą członkowie Kadry Juniorów we wspinaczce skalnej podczas zgrupowania w Norwegii oraz prośbę o rozpatrzenie możliwości wsparcia finansowego tego projektu. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po dokładniejszym rozpoznaniu tematu.

  1. SORGA – procedura wdrażania.

Procedura wdrażania systemu przebiegającą dwutorowo: 

  • W trzech klubach (Uniwersytecki Klub Alpinistyczny, Klub Wysokogórski Katowice oraz Klub Wysokogórski Trójmiasto) prowadzone są kompleksowe działania mające na celu konfigurowanie panelu i stworzenie instrukcji, które zostaną przesłane do wszystkich klubów.

  • Wszystkie kluby sukcesywnie otrzymują instrukcje postępowania w zakresie tematów wymagających bieżącego działania takich jak licencje instruktorskie czy Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Delegatów.

  1. Rozliczanie kosztów dojazdu.

Zwrócono uwagę na konieczność racjonalizacji kosztów przejazdu w akcjach krajowych. Ma ona na celu wykorzystanie w pełnym zakresie możliwości przewozowych użytkowanych środków transportu. Odnośna informacja zostanie rozesłana do poszczególnych komisji.

O godz. 20:55 do zebrania dołączyła Jolanta Głowacka

  1. Umowie nieolimpijska – środki finansowe.

Przedstawiono propozycję podziału środków finansowych w Umowie nieolimpijskiej na rok 2025 przy konieczności zmniejszenia wydatków o blisko 10%.

Zwrócono uwagę na potrzebę egzekwowania od członków Kadry Narodowej zamieszczania informacji o osiągnięciach wraz z informacją o Polskim Związku Alpinizmu jako o sponsorze konkretnego wyjazdu.

  1. Promocja marki Instruktor PZA.

Omówiono dotychczasowe działania w zakresie promocji marki Instruktor Polskiego Związku Alpinizmu obejmujące realizację filmów, zamieszczonych w social mediach, mających na celu promowanie bezpiecznego wspinania.

Uzgodniono potrzebę przeprowadzenia konsultacji ze środowiskiem instruktorskim w trakcie dorocznego spotkania w celu wypracowania metod dalszego działania.

O godz. 21:10 do zebrania dołączyła Anna Radziejowska.

  1. Regulamin kwalifikacji i powoływania do Kadry Narodowej w parawspinaczce.

Podjęto Uchwałę nr 2 z dn. 25.03.2025 r. o zatwierdzeniu Regulaminu kwalifikacji i powoływania do Kadry Narodowej w parawspinaczce.

Wynik głosowania:
Za – 6
Przeciw – 0
Wstrzymało się – 0

  1. Powołanie zawodników do Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu w parawspinaczce.

Podjęto Uchwałę nr 3 z dn. 25.03.2025 r. o powołaniu do Kadry Narodowej PZA w parawspinaczce na rok 2025 następujących zawodników:
Jadwiga Gąsienica-Chmiel –  Klub Skocznia
Agnieszka Kwolek –  Klub Skocznia
Anna Lipińska –  Klub Skocznia
Krzysztof Paweł Kuczewski – Klub Skocznia
Jakub Szmańda –  Klub Skocznia
Bartłomiej Szyszkowski – Klub Skocznia/UKA Warszawa

Zawodnicy rezerwowi:
Jan Zaleski – niezrzeszony
Marek Rowiński – niezrzeszony

Wynik głosowania:
Za – 6
Przeciw – 0
Wstrzymało się – 0

Partnerzy