wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Związek > Żegnamy Krzysztofa Paula (1934-2025) członka honorowego Polskiego Związku Alpinizmu

Żegnamy Krzysztofa Paula (1934-2025) członka honorowego Polskiego Związku Alpinizmu

Opublikowano: 5-07-2025; 9:27 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 5-07-2025; 11:23 przez Barbara_Batko

Z głębokim smutkiem informujemy, że 2 lipca, w wieku 91 lat, odszedł na drugą stronę niebiańskiej grani nasz serdeczny i charyzmatyczny Kolega — Krzysztof Paul, członek honorowy Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto oraz Polskiego Związku Alpinizmu.

 

 

Krzysztofa wspomina Klub Wysokogórski Trójmiasto 

Krzysztof dołączył do Klubu w 1965 roku. Był aktywnym taternikiem, alpinistą i narciarzem wysokogórskim. Z oddaniem i wielkim sercem poświęcał się również działalności społecznej. Przez dziewięć lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu Klubu. Zainicjował zakup i przeprowadził odbudowę Białej Baszty, która dzięki jego staraniom stała się siedzibą Klubu. Krzysztof z niebywałą energią i zaangażowaniem organizował prace wysokościowe dla członków Klubu. Dzięki tym lukratywnym kontraktom, w czasie jego prezesury możliwe stało się zorganizowanie kilkudziesięciu wypraw w najwyższe góry świata.

Sam brał udział w wielu ekspedycjach, m.in. w 1985 roku na ChoOyu, a także w wyprawie poszukiwawczej pod Everestem od strony tybetańskiej po tragicznych wydarzeniach wiosną 1989 roku — największej polskiej tragedii himalajskiej. Najwyższym zdobytym przez Niego szczytem był Pik Lenina w Pamirze w 1977 roku.

Jeszcze bardziej imponująca była jego działalność polarna i eksploracyjna. W 1987 roku uczestniczył w zimowym trawersie Spitsbergenu, a rok później — w zimowej wyprawie na Hornsundtind, najwyższy szczyt południowego Spitsbergenu. W 2001 roku dotarł na biegun północny wraz z Markiem Kamińskim.

Jeszcze kilkanaście lat temu Krzysztof przemierzał zimą na nartach cieśninę Vainameri w Estonii, płaskowyż Hardangervidda w Norwegii, Zatokę Botnicką, największe jeziora Laponii po stronie szwedzkiej i fińskiej, a także znaczny odcinek Morza Białego — wszystko to w warunkach zimowych.

Wielką pasją Krzysztofa było także żeglarstwo. Już w młodości odnosił sukcesy — zdobywał akademickie mistrzostwa Polski w klasie Finn w latach 1954 i 1956. Pasja ta towarzyszyła mu przez całe życie — zdobył ponad 200 nagród, w tym pięciokrotnie Morskie Żeglarskie Mistrzostwo Polski (w latach 2003, 2004, 2011, 2012 i 2013).

Zawodowo związany był ze Stocznią Remontową „Nauta” w Gdyni, a później przez wiele lat z Katedrą Teorii Okrętów na Politechnice Gdańskiej.

Drogi Krzysztofie — cała społeczność klubowa nosi Cię w pamięci. Doceniamy Twoje zasługi, Twoją energię i to wszystko, co zrobiłeś dla naszego świata gór.

Rodzinie i Najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 9 lipca, na Cmentarzu Łostowickim w kaplicy o godz. 12:20. Pogrzeb rozpocznie się około godz. 13:00.

Partnerzy