Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie SpotkaniaWspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, któraw formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.
Cykl wydarzeń w malowniczej scenerii Podzamcza rozpocznie się w piątek wieczorem, w programie znajdzie się m.in. plenerowy maraton filmów wspinaczkowych.
W sobotę zaplanowane są zawody wspinaczkowe w dwóch formułach:
– Pierwsze to „Pogromcy Jury” – zawody memoriałowe, podczas których zawodnicy w dwuosobowych zespołach zawalczą na klasykach wspinaczkowych Podzamcza.
Zawody są otwarte –swoich sił we wspinaniu mogą spróbować zarówno doświadczeni wspinacze, jak osoby początkujące.
– Drugie zawody to rywalizacja juniorów „Droga do góry” na nowo otwartych, ubezpieczonych sportowych drogach na skale Niedźwiedź.
Nazwa zawodów nawiązuje do projektu Fundacji o tej samej nazwie, którego celemjest popularyzacja wspinania jako aktywności rekreacyjnej i dyscypliny sportowej wśród dzieci i młodzieży.
Zawody sportowe i amatorskie są bezpłatne
szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie Fundacji DAJESZ!
link do zapisów na zawody memoriałowe
link do zapisów na zawody juniorskie
20 lipca, w sobotę, odbędzie się także konferencja „Droga do Jury”, w której wezmą udział przedstawicieleśrodowiska wspinaczkowego, władz samorządowych i centralnych, organizacji pozarządowych i aktywistów oraz przedstawicieli przedsiębiorców. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat rozwoju wspinania w Polsce oraz zrównoważonego rozwoju i promocji regionu Jury, m.in. budowy infrastruktury sanitarnej,tworzenia pól namiotowych i kamperowisk oraz rozbudowy dróg i bazy noclegowej.
Tematy konferencji to problemy, które Fundacja DAJESZ! wprowadza do debaty publicznej, bo jedną z jej misji jest inicjowanie zmian w regionie – tak, by Jura stała się wzorem do naśladowania dla innych regionów Polski.
Na uczestników PION/POZIOM czekają również widowiskowe atrakcje.
W sobotę wieczorem na taśmie rozpiętej pomiędzy wieżą zamkową a skałą Kaczor będzie można podziwiać spektakularny pokaz highline.
W nocy z soboty na niedzielę zaplanowana jest Night Climbing Jazz Session, czyli wspinanie na podświetlonych skałach Adepta przy dźwiękach muzyki na żywo.
W trakcie Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych na dziedzińcu zamkowym swoje wydarzenie organizuje również Grupa Jurajska GOPR, powstanie strefa wspinaczkowa dla osób z niepełnosprawnościami tworzona przez Fundację Sprawne Wspinanie, a plenerowe warsztaty malarsko-rysunkowe zorganizuje Fundacja Stara Szkoła z Podzamcza.
Przez cały czas trwania PION/POZIOM na terenie Podzamcza rozstawione będą stoiska ze sprzętem i akcesoriami wspinaczkowymi, pokazowe kampery oraz stoiska z lokalnym jedzeniem.
Partnerem tytularnym 2. Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych PION/POZIOM jest Poziom 511 Jura Wellness Hotel & Spa, partnerem głównym wydarzenia jest PZU. Patronat medialny nad imprezą objęły: Grupa TVN, portal onet.pl, magazyn „Góry”, Polski Związek Alpinizmu oraz serwisy wspinanie.pl i polskicaravaning.pl
O Fundacji DAJESZ!
Fundacja DAJESZ! Jurajska Republika Wspinaczkowa została założona przez popularnego aktora, Piotra Głowackiego oraz instruktora wspinaczki skalnej, Michała Czubaka. Inicjatywy podejmowane przez Fundację mają na celu popularyzację wspinania w Polsce jako aktywności rekreacyjnej i sportowej, dostępnej dla każdego. Fundacja dąży do tego, by ścianka wspinaczkowa stanęła w każdej, nawet najmniejszej, polskiej gminie. Działania Fundacji skupiają się również na ochronie regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – cennego przyrodniczo, wyróżniającego się malowniczymi, głównie wapiennymi, formacjami skalnymi, więc atrakcyjnego dla osóbuprawiających wspinaczkę. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju lokalnej infrastruktury wspinaczkowej i turystycznej na wzór rozwiązań stosowanych w krajach Europy Zachodniej – z poszanowaniem przyrody, tak, by Jura stała się pod tym względem wzorem do naśladowania dla innych regionów w Polsce. Wszystkie inicjowane i realizowane przez Fundację projekty zakładają współpracę z władzami centralnymi, samorządami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi społecznościami i aktywistami.