wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Wspinaczka sportowa > I Otwarte Mistrzostwa Polski w Parawspinaczce, Warszawa 2024 przeszły do historii

I Otwarte Mistrzostwa Polski w Parawspinaczce, Warszawa 2024 przeszły do historii

Opublikowano: 29-10-2024; 22:39 przez Barbara_Batko | Modyfikacja: 31-10-2024; 20:42 przez Barbara_Batko

 Za nami historyczne wydarzenie – I Otwarte Mistrzostwa Polski w Parawspinaczce, Warszawa 2024. Impreza sportowa, która przyciągnęła uczestników z różnymi rodzajami niepełnosprawności z Polski i zza granicy, ciekawych gości oraz ogromne grono osób towarzyszących, wolontariuszy, instruktorów i sędziów. Emocje oraz poziom zaangażowania wszystkich uczestników sprawiły, że ten dzień będziemy długo wspominać.

Rekrutacja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów – 50 uczestników z Polski oraz dwójka Polaków z Norwegii i z Niemiec, to imponująca liczba. Skalę narysował nam – Urko Carmona Barandiaran – Mistrz Świata i Mistrz Europy w parawspinaczce, który wspomniał, że w pierwszych hiszpańskich mistrzostwach wzięło udział …. 3 zawodników. Wyjątkowość spotkania podkreślił również Piotr Pustelnik – wieloletni prezes PZA, który opowiadał o historii wspinaczki OzN w Polsce i zasługach środowiska toruńskiego. Na otwarciu obecna była również Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni Prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami, która wspiera sport OzN i ciepło zachęciła uczestników Mistrzostw do rywalizacji.

Do tej pory w Polsce nie organizowano zawodów dla osób z niepełnosprawnościami w formule sportowej. Polski Związek Alpinizmu od 2 lat podejmuje działania na rzecz zachęcenia OzN do uprawiania wspinaczki. Mistrzostwa zostały zorganizowane z myślą o tych, którzy już ten sport uprawiają i chcieliby zawalczyć w formule, w jakiej startuje się na zawodach IFSC (International Federation of Sport Climbing). Utworzono 3 kategorie sportowe zgodne z klasyfikacją IFSC – B – dysfunkcje wzroku, RP – limitowany zasięg lub siła oraz AU/AL – dysfunkcje lub brak kończyn. Pozostałe dwie kategorie (O – wszystkie inne schorzenia oraz AD – dla osób wymagających wsparcia dwóch instruktorów) przygotowano tak, by nikt nie czuł się wykluczony.

Materiał filmowy ze startów

Zawody rozpoczęły się od… zupełniej ciszy. Starty w kategorii B – dysfunkcje wzroku, wymagają komfortowego kontaktu pomiędzy zawodnikami a sight guide’ami, przewodnikami osób niewidzących. Mimo ogromnych emocji kibice zachowywali ciszę. W tej kategorii wystartowało 5 kobiet oraz 2 mężczyzn. Kolejne kategorie ruszyły już równolegle. Uczestnicy rywalizowali naprzemiennie, wzbudzając ogromny doping publiczności. Mocne starty w eliminacjach zaliczyli mężczyźni z kategorii AU/AL, pokonując drogi eliminacyjne o trudnościach 6b+ oraz 6c. Świetnie walczyli również uczestnicy w najliczniejszej kategorii RP, w której startowało ponad 30% uczestników, w tym objawienie Mistrzostw – Jakub Humeniuk z Oławy. Wiele emocji wzbudzała kategoria wspomagana AD – dla osób nieporuszających się samodzielnie, w której wystartował najstarszy uczestnik Mistrzostw Marek Sikorski, który mając 74 lata regularnie uprawia wspinaczkę w Stowarzyszeniu Skocznia w Warszawie.

Finały rozpoczęły się po 15, od męskiej kategorii AU/AL na drodze o trudnościach 6c+. Zwyciężył Bartek Szyszkowski, który ma doświadczenie zdobyte z zawodach ME oraz PŚ w parawspinaczce. Pprzejście Bartka wzbudziło ogromne emocje oraz niebywały doping kibiców ze Skoczni, w której na co dzień trenuje, oraz całej sali. Świetny start zaliczył bardzo silny Jan Zaleski z Warszawy, który wspina się od kilkunastu lat i przyszedł na Mistrzostwa trochę z ciekawości. Mimo silnej dysfunkcji prawej dłoni zajął srebrne, drugie miejsce odpadając niewiele niżej niż zwycięzca. Trzecim zawodnikiem w tej kategorii był Krzysztof Kuczewski, również ze Skoczni, z protezą prawej nogi, któremu także niewiele zabrakło do finałowego topu.

W kategorii RP mężczyzn zwycięstwo zgarnął niskorosły Jakub Humeniuk, który na Mistrzostwa przyszedł za namową swojej partnerki Ani. Kuba nie tylko skoczył do topu, ale również skradł serca widzów swoją waleczną i radosną postawą. Drugi był Konrad Ziembicki ze Skoczni, który dał z siebie wszystko, a trzecie miejsce zajął sympatyczny młody zawodnik – Emil Wiśniewski z Pyskowic.

W Kategorii RP kobiet zwyciężyła w znakomitym stylu Jadwiga Gąsienica-Chmiel z Oslo, pokonując spokojnie okap na drodze 6c. To zawodniczka, która ma doświadczenie w startach w parawspinaczce i w tym miesiącu została również wicemistrzynią Norwegii! To się nazywa deszcz medali! Druga była uśmiechnięta Magdalena Sarama z Krakowa. Trzecie miejsce zajęła Ilona Mojzych ze Skoczni, która trenuje od kilku lat również w skałach. Jej wspinanie jest precyzyjne i uważne, nie ma w nim miejsca na błędy techniczne.

W kategorii dysfunkcje wzroku kobiety – złoto wywalczyła znakomita Agnieszka Kwolek ze Skoczni. Skoncentrowana na celu, słuchająca uważnie swojej przewodniczki Anny Jasiewicz nie popełniła błędu i pięknie przeszła drogę o trudnościach 6a+. Anna Jasiewicz nawigowała również zdobywczynię drugiego miejsca Patrycję Kuter, która zaczęła treningi wspinaczkowe w Skoczni… dwa tygodnie przed Mistrzostwami. Patrycja jest znakomicie przygotowana motorycznie i ma za sobą start w Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu, w kategorii kolarstwo szosowe w tandemie. Trzecie miejsce zdobyła Emilia Stalmach z wrocławskiej BAZY.

W kategorii AD wśród kobiet zwyciężyła Alicja Więch, również trenująca w BAZIE – Centrum aktywności outdoorowych. Alicja porusza się o kulach, pisze książki, jest kobietą wielu talentów. Na drodze finałowej pokazała nieprawdopodobną determinację. Drugie miejsce zajęła Zawodniczka Skoczni Zuzanna Broda, która na treningi dojeżdża kilkaset kilometrów. Zuzanna porusza się na wózku, startuje w maratonach, jej mocną stroną jest (bo musi być) siła. Trzecie miejsce zdobyła Zofia Staszewska, która zmieściła występ na Mistrzostwach pomiędzy treningami rugby na wózkach.

W kategorii AD mężczyzn złoto wywalczył wspomniany już Marek Sikorski, lat 74, pokonując drogę finałową bez pomocy i bez bloków. Srebro powędrowało do młodego Antka Wróblewskiego z Warszawy, a brąz do Jakuba Skibińskiego, zawodnika Skoczni, który wraca do wspinania po udarze.

W kategorii O – schorzeń niemieszczących się w sportowej klasyfikacji IFSC, a pozwalających na pełną samodzielność wspinaczkową – wśród mężczyzn złoto zdobył Marek Michalski, zawodnik z dużym doświadczeniem w skałach i górach. Srebro powędrowało do Aleksandra Piekuta, przesympatycznego i silnego Zawodnika z trisomią, któremu niewiele brakowało do przejścia finałowego okapu, a brąz do odważnego Jakuba Lenarta, który trenuje w Fundacji Sprawne Wspinanie.

W kategorii O kobiet zasłużone złoto na drodze 6b+ wywalczyła utalentowana technicznie Zofia Jędrzejewska ze Skoczni, a srebro Karolina Domańska.

Mistrzostwa zakończyły się uroczystą dekoracją medalową, którą prowadził Piotr Pustelnik.

Poza nagrodami dla wszystkich miejsc na podium zostały również przyznane dwie nagrody specjalne:

Nagroda im. Andrzeja „Sokoła” Sokołowskiego, wszechstronnego wspinacza i przewodnika IVBV, który odszedł dwa lata temu. Andrzej wspierał parawspinaczkę całym sercem. Nagrody w postaci pięknych ceramicznych talerzy przedstawiających ikoniczny Matterhorn, na którym Andrzej był stałym bywalcem, stworzone przez artystkę Jolantę Sikorską otrzymali Marek Sikorski oraz Mirka Sztrubel.

Nagroda Wspinaczka jest kobietą – została przyznana 4 fenomenalnym Zawodniczkom, które wykazały się walecznością i fajnym stylem – Małgorzata Dąbrowska, Paulina Sakławska, Małgorzata Szczepańska i Monika Rykaczewska.

Drogi na ściance wspinaczkowej CSR WUM – które patronowało wydarzeniu – nakręcili Marek Fliśnik, Michał „Marines” Łodziński oraz Krzysztof Banasik z firmy Secret Holds, która wspiera parawspinaczkę od pewnego czasu. Drogi były odpowiednio nakręcone z uwzględnieniem specyfiki wspinania poszczególnych kategorii, a routesetting nie ustępował jakością temu, który oglądamy na zawodach rangi międzynarodowej.

Wiedzą dzielili się również eksperci partnera zawodów – ogólnopolskiej poradni dietetycznej Made By Diet® – mgr inż. Klaudia Buczek i mgr farm. Michał Miśta. Made By Diet® to nowoczesna placówka, która specjalizuje się w żywieniu sportowców oferując kompleksowe wsparcie dietetyczne zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych zawodników. Dzięki doświadczonemu zespołowi specjalistów, poradnia opracowuje spersonalizowane plany żywieniowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb i celów zdrowotnych. W codziennej pracy wykorzystuje również diagnostykę, w tym wyniki badań krwi oraz analizy składu ciała, które można wykonać w gabinetach stacjonarnych w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Made By Diet® stawia na nowoczesne podejście do dietoterapii, wspierając pacjentów w leczeniu chorób metabolicznych oraz innych schorzeń wymagających specjalistycznej opieki dietetycznej.

Mistrzostwa były transmitowane na żywo w sieci, dzięki czemu kibice uczestników mogli nas oglądać w całej Polsce oraz za granicą. Zmagania sprawnie i z humorem komentował Tomasz Mazur z PZA. Zawody oceniali sędziowie z PZA pod wodzą Rafała Kanowskiego, który zarządzał ekipą sędziowską z zegarmistrzowską precyzją. W roli asekurantów występowali instruktorzy prowadzący na co dzień zajęcia w Stowarzyszeniu Skocznia, odpowiednio przeszkoleni i doświadczeni w asekuracji osób z różnymi deficytami. Nad bezpieczeństwem czuwali ratownicy medyczni oraz Marcin Gala, specjalista od technik ratowniczych. Koordynatorem wolontariuszy była nieoceniona Izabela Pałygiewicz z Warszawskiego Speleoklubu. Zawody wspierali wolontariusze z Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego, KW Zielona Góra oraz Fundacji Sprawne Wspinanie.

Ten ostatni akapit pokazuje zaangażowanie bardzo wielu środowisk wspinaczkowych w rozwój wspinaczki sportowej osób z niepełnosprawnościami, co jest niezwykle pozytywnym doświadczeniem. Mamy wielką nadzieję, że dzięki tej współpracy możliwe będzie przygotowanie uczestników przyszłych Igrzysk Paralimpijskich. Wspinaczka zadebiutuje już w 2028 r. w LA!

Dzisiaj dziękujemy serdecznie wszystkim za udział i przede wszystkim gratulujemy uczestnikom waleczności, a zwycięzcom – wyników!

Anna Radziejowska

Pełnomocniczka Zarządu PZA ds. parawspinaczki

materiał o wydarzeniu ukazał się

TVP1 – Wiadomości z dnia 27.10.2024

materiał startuje 23’ 38”

TVP Info Panorama– wydanie z dnia 27.10.2024

materiał startuje 23’ 00”

Sponsorzy:

GARMIN

PETZL

AVERBIT

Polar Sport

Crag Sport / Black Diamond

HeartBeat

Made By Diet

Varapo

BeMyTurtle

Color Mama

ElfJoy

 

Partnerzy