W zebraniu wzięli udział:
Zarząd:
Ditta Kicińska, Piotr Xięski, Iwona Bocian, Wojciech Grzesiok, Marek Wierzbowski, Michał Waś, Tomasz Poznański, Bogdan Kowalski.
Goście:
Renata Wcisło, Jolanta Głowacka.
Podczas spotkania omówiono następujące tematy:
- Brak dotacji MSiT na K2 i BP.
Do Zarządu PZA wpłynęło pismo z MsiT informujące o braku możliwości przyznania dodatkowych środków z budżetu ministerstwa, które miałyby być przeznaczone na dodatkowe wsparcie letnich wypraw unifikacyjnych PHZ na K2 i BP. Zarząd uznał stanowisko MSiT jako poważne zagrożenie dla przyszłości programu Polskie Himalaje i postanowił podjąć działania zmierzające do ponownego rozpatrzenia naszych wniosków i uznania zasadności wsparcia wypraw w góry wysokie. - Możliwość szkoleń za granicą.
Zarząd uznał zasadność pomysłu rozszerzenia działalności szkoleniowej PZA o organizację obozów szkoleniowych w krajach alpejskich. Zarząd postanowił rozpoznać formalne uwarunkowania i wymogi związane z tą formą aktywności szkoleniowej. - Zgłoszenie do nagrody Fair Play dla uczestników wyprawy na Broad Peak.
W odniesieniu do przeprowadzonych dwóch akcji ratunkowych ratujących życie wspinaczom z równolegle działających wypraw, Zarząd postanowił wystąpić o przyznanie nagrody Fair Play dla uczestników wypraw na Broad Peak i K2. - Ubezpieczenie PZA-PZU „Bezpieczny powrót”.
Ze względu na nieobecność na telekonferencji Kol. Piotra Kubickiego, reprezentującego PZA w zakresie kontaktów z PZU, Zarząd postanowił przenieść ten punkt porządku obrad na kolejne zebranie. - Spotkania z filmem górskim Zakopane.
Doprecyzowano udział PZA w 10. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem. Zarząd postanowił w większym niż zwykle stopniu zaznaczyć obecność PZA w trakcie przeglądu i organizowanych w jego ramach zawodów boulderowych. Postanowiono promować w trakcie tej imprezy działalność PZA we wszystkich aspektach, kładąc szczególny nacisk na ubezpieczenie Bezpieczny Powrót. Zarząd postanowił zorganizować stoisko PZA na którym dostępny będzie Taternik i inne materiały promocyjne. Instruktorzy PZA wezmą również udział w zajęciach Akademii Górskiej zorganizowanej w trakcie programu. - Taternik – rozliczenie, nowy numer.
Zarząd zapoznał się z raportem obrazującym sytuację finansową Taternika. Ustalono, że należy na podstawie wyników dotychczasowych prac przygotować materiał dla potencjalnych sponsorów. Zarząd postanowił również zwrócić się do środowiskowych VIPów i nestorów z prośbą o wsparcie kwartalnika w obszarze poszukiwań dodatkowych źródeł jego finansowania. - Reklama PZA w wydawnictwie „Góry Wolność i Przygoda”.
Wydawnictwo Galaktyka przygotowało nowe, VIII zaktualizowane i rozszerzone wydanie, tego najpopularniejszego podręcznika wspinaczkowego na świecie. Dzięki podjętej przez PZA współpracy z Wydawnictwem Galaktyka Członkom klubów zrzeszonych w PZA wydawnictwo Galaktyka oferuje zakup książki z 40% rabatem (do 14.10.2014r.). - Nasze Skały – finansowanie przez SMS-y.
J. Głowacka przypomniała o wynegocjowanej i gotowej do podpisu umowie pomiędzy PZA a firmą DotPay, która daje możliwość przyjęcia drobnych darowizn otrzymywanych poprzez wysłane smsy, dedykowanych na działalność Naszych Skał, ale potencjalnie również innych potrzeb PZA np. Fundusz Berbeki. - Fundacja K2 Winter.
Zarząd obradował nad sprawą współpracy z Fundacją K2 Winter, powołanej w celu stworzenia finansowego zaplecza dla organizacji zimowej wyprawy na K2. Zarząd wspiera inicjatywę organizacji wyprawy lecz również stoi na stanowisku, że tworzenie kolejnych podmiotów i fundacji tylko zmniejsza szanse tej inicjatywy, zwłaszcza że liczba podmiotów które mogą być zainteresowane sponsowaniem projektu jest przecież ograniczona. Zarząd ma nadzieję na wypracowanie konstruktywnych rozwiązań w tej sprawie. - Wywiad Jacka Hugo Badera z prof. Jackiem Hołowką w Gazecie Wyborczej.
Gazeta Wyborcza opublikowała kontrowersyjny wywiad J Hugo-Badera z J. Hołówką. Postanowiono nie wdawać się w polemikę, natomiast celowym wydaje się oświadczenie osoby obdarzonej dużym autorytetem np. A. Paczkowskiego lub J. Onyszkiewicza. - Uczestnictwo beneficjentów dofinansowań PZA w wyprawach partnerskich.
Docierają do nas informacje, że niektóre osoby będące beneficjentami środków budżetowych PZA zajmują się nielegalnym przewodnictwem biorąc udział w tzw. „wyprawach partnerskich”. ”. Zarząd PZA dostrzega wizerunkowy i etyczny problem związany z takimi praktykami i zamierza podjąć działania zmierzające do określenia standardów jakie powinny obowiązywać w tym zakresie.