wróć
Polski Związek Alpinizmu

Kurs podstawowy

Opublikowano: 8-02-2017; 15:16 przez Ewelina Raczyńska | Modyfikacja: 17-03-2017; 12:53 przez Ewelina Raczyńska

Kurs podstawowy

Osobom zainteresowanym rozpoczęciem poważnej przygody z jaskiniami, polecamy ukończenie podstawowego kursu technik jaskiniowych PZA (tzw. kurs jaskiniowy).

Kursy podstawowe organizowane są oddolnie przez kluby jaskiniowe zrzeszone w PZA. Program takiego kursu jest jednak ustandaryzowany przez PZA i obejmuje przede wszystkim praktyczną naukę technik linowych, służących do poruszania się po jaskiniach pionowych. Ponadto, w ramach kursu przekazywana jest ogólna wiedza o poruszaniu się w górach, elementy speleologii (nauki o jaskiniach), podstawy pierwszej pomocy i autoratownictwa, a także podstawy wspinaczki górskiej.

Typowo, kursy podstawowe są odpłatne i trwają ok. 1 roku. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników, wszystkie zajęcia praktyczne na kursie podstawowym powinny odbywać się z udziałem instruktorów taternictwa jaskiniowego PZA (lista imienna). Szczegółowe informacje dotyczące naboru na kursy znajdują się na stronach WWW klubów.

Należy pamiętać, że taternictwo jaskiniowe (alpinizm jaskiniowy), podobnie jak wspinaczka górska, jest uznawane za sport ekstremalny. Oznacza to, że nawet przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa omawianych na kursie, może dojść do utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.

 

Dokumenty dot. szkolenia

 

Partnerzy