Ola Dzik – pierwsza Polka z tytułem Śnieżnej Pantery!
W ostatnich dniach informowaliśmy o trudnej sytuacji na Piku Pobiedy zespołu: Aleksandra Dzik, Kuba Hornowski, Krzysztof Starek. Jak wiadomo wszystko skończyło się dla polskiego zespołu pomyślnie. Dziś możemy poinformować i potwierdzić, że cały ten zespół – zanim załamała się pogoda – zdobył główny szczyt Piku Pobiedy 7439 m. Wierzchołek osiągnięto 23 sierpnia o godzinie 12.40.
Tym samym Aleksadra Dzik została pierwszą kobietą z Polski, która zdobyła wszystkie siedmiotysięczniki byłego
Związku Radzieckiego i jako druga* Polka otrzymała prawo do tytułu "Śnieżnej Pantery".
Warto też dodać, że podczas dramatycznych wydarzeń na Piku Pobiedy nasza trójka, pomimo skrajnego wyczerpania, pomagała schodzić w dół dwójce Rosjan. Kilkuosobowa rosyjska grupa która była dużo gorzej zaaklimatyzowana, straciła w czasie tej akcji 3 osoby, które zmarły z wycieńczenia. Wielu z tych, którzy przeżyli nie było w stanie o własnych siłach wsiąść do helikoptera
Przypomnijmy, że polski zespół dział na Piku Pobiedy w ramach wyprawy Pobieda 2010.
Wyprawa wyruszyła z kraju 8 lipca z planem zdobycia szczytów Chan Tengri 6995 m i Piku Pobiedy 7439.
W skład ekipy weszli: Krzysztof Starek, Daniel Piskorz, Wojciech Kozub i Jakub Hornowski
23 sierpnia Krzysztof Starek, Aleksadra Dzik i Jakubem Hornowski stanęli na szczycie Piku Pobiedy, ale podczas powrotu zostali uwięzieni na cztery dni na wysokości 6900 m. Duże opady śniegu i fatalna pogoda nie pozwalały im się ruszyć w dół i sytuacja stawała się dramatyczna.
28 sierpnia udało im się zejść do obozu 4 znajdującego się na wysokości 6100 metrów.
29 sierpnia podjęto próbę śmigłowcowej akcji ratunkowej, lecz wspinacze byli jeszcze za wysoko. Zrzucono im jedynie butle z gazem i pożywienie.
30 sierpnia udało się zebrać wszystkich wspinaczy z Piku Pobiedy.
Wszyscy są zdrowi, ale Kuba Hornowski ma odmrożenia rąk i stóp drugiego stopnia, a Ola Dzik drobne odmrożenia palców rąk.
Artur Hajzer, Andrzej Sikora
* Pierwszą Polką a zarazem pierwszym Polakiem (!) z tytułem "Śnieżnej Pantery" została w 1989 roku Amalia Kapłoniak z Krakowa, chociaż zdobyła "tylko" 4 siedmiotysięczniki ZSRR.
W latach 1985 a 1989, ze względu na spór graniczny pomiędzy ZSRR a Chinami o Pik Pobiedy, do uzyskania tytułu "Śnieżnej Pantery" wystarczyło wejść na: Pik Komunizmu, Chan Tengri, Pik Lenina i Pik Korzeniewskiej.