wróć
Polski Związek Alpinizmu

Sudeckie piachy

Opublikowano: 17-10-2017; 16:43 przez Emilia Karnecka

W dniach 14-15 października odbyło się spotkanie wspinaczkowe w sudeckich „piachach”. W sumie w spotkaniu wzięło udział około 20 osób. Uczestnicy mieli okazję powspinać się w czeskich Teplicach i polskiej Hejszowinie.
Pomimo świetnej pogody, poranne mgły pozostawiały sporo wilgoci na skałach i dopiero od godzin południowych warunki na wspinanie robiły się przyzwoite. Spora część uczestników po raz pierwszy dotknęła sudeckiego piachu, jednak dzięki lokalnym wspinaczom można było bezpiecznie spróbować pierwszych prowadzeń.
Wg mnie każdy skalny wspinacz, który w przyszłości chciałby wspinać się w górach i na drogach wielowyciągowych powinien choć raz w roku odwiedzić te miejsce. Dlatego mam nadzieję, że tego typu wyjazd na stałe zostanie wpisany w kalendarz wyjazdów organizowanych przez Komisję Szkolenia i Komisję Wspinaczki Wysokogórskiej PZA.

Osobiście chciałbym podziękować Dawidowi Sysakowi, Staszkowi Piecuchowi, Pawłowi Bzdzielowi, Pawłowi Wojdydze, Łukaszowi Mirowskiemu i Piotrkowi Xięskiemu za zajęcie się przyjezdnymi wspinaczami, a Pawłowi Pustelnikowi za pomoc w organizacji imprezy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie.

Jan Kuczera
(Instruktor Alpinizmu PZA)

Na temat imprezy

Impreza ta jest częścią projektu unifikacyjnego PZA, w którym mniej doświadczeni wspinacze z aspiracjami sportowymi będą wspinać się pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Zorganizowany został z inicjatywy Komisji Szkolenia KWSiW i KWW PZA. Celem projektu jest wsparcie rozwoju wspinaczy w preferowanym wieku 21 -30 lat z różnym doświadczeniem w rozwoju wspinaczkowym od „tradu” w skałach, poprzez ubezpieczone drogi wielowyciągowe, po górskie wspinanie – letnie i zimowe. Poza wspinaniem, celem jest też integracja środowiska wspinaczkowego oraz wymiana doświadczeń. W realizację projektu zaangażowani będą instruktorzy PZA, a także aktywni i doświadczeni wspinacze z długoletnim stażem. W dalszej perspektywie planowane są coroczne obozy w skałkowe rejony tradowe i wielowyciągowe oraz górskie, zarówno latem jak i zimą.
Decydującym kryterium naboru będzie odpowiedni wykaz przejść, kryteria wiekowe będą drugorzędne.

Partnerzy