wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > IV Międzynarodowe Forum ISMF – Pelvoux

IV Międzynarodowe Forum ISMF – Pelvoux

Opublikowano: 8-10-2011; 21:21 przez mteg | Modyfikacja: 15-10-2020; 16:11 przez Marek Karnecki

Forum sędziów i organizatorów zawodów ISMF zorganizowano po raz czwarty w myśl przyjętej słusznie przez ISMF zasady corocznej przedsezonowej odprawy sędziów i organizatorów.

Spotkanie to odbyło się w dniach 1-2 października 2011 r. w Pelvoux we Francji, miejscu przyszłorocznych Mistrzostw Europy w narciarstwie wysokogórskim, u stóp najdalej na zachód wysuniętego czterotysięcznika alpejskiego Barre des Écrins. W imprezie uczestniczyło ok. 50 osób, organizatorzy wszystkich przyszłorocznych zawodów ISMF oraz sędziowie międzynarodowi, w tym wszyscy wyznaczeni przez ISMF do sędziowania zawodów w sezonie 2012, dla których obecność na Forum była obowiązkowa.

Przedstawiono nową strukturę organizacyjną i zasady działania ISMF w nadchodzących latach. Tematy te referowali nowy prezydent ISMF Armando Mariotta i nowy sekretarz generalny ISMF Roberto Cavallo. Przedstawiono strategię marketingową ISMF, w tym starania o wypracowanie produktu w postaci cyklu zawodów Pucharu Świata w celu zaproponowania go ewentualnym sponsorom. Przedstawiono ostateczny kalendarz imprez ISMF w sezonie 2012 (zawody Pucharu Świata, Mistrzostw Europy i zawody z homologacją ISMF); referowała kol. Magda Zbrzeska.

Następnie obrady toczyły się w podgrupach – osobno organizatorzy zawodów i osobno sędziowie. W grupie sędziowskiej przeanalizowano i omówiono najważniejsze postanowienia i zmiany w regulaminach ISMF na sezon 2012 oraz przedstawiono nominacje sędziowskie na sezon 2012; referował przewodniczący kolegium sędziów ISMF Carlo Ferrari. Omówiono procedurę odbioru (homologacji) tras przed zawodami, przy czym rozwiązania stosowane w tej kwestii w Polsce od kilku lat uznano za wzorcowe. Problemem pozostaje (nie tylko w Polsce) wyegzekwowanie od organizatorów zaleceń wskazanych przez sędziów w protokole homologacji. Dyskutowano procedury współpracy sędziów i organizatorów zawodów (w tym także kontrowersje wokół rozstrzygania sporów w sytuacji zaangażowania sędziego w prace organizacyjne) oraz zwrócono uwagę na konieczność lepszej koordynacji i nadzoru pracy wolontariuszy na zawodach.

Omówiono organizację szkolenia sędziów, w tym planowaną unifikację w Lagorai Cima d’Asta we Włoszech (pierwszy weekend marca 2012) oraz rozważano potrzebę zorganizowania nowego kursu sędziowskiego (4-5 dni w Alpach, termin i miejsce do ustalenia). Wspólnie z organizatorami omawiano szczegóły tras zawodów, przy czym najwięcej uwagi poświęcono organizacji sprintów pucharowych w Lagorai i w Tromso. Zasady przyjmowania zapisów na zawody on-line oraz zasady prowadzenia rankingu międzynarodowego referował sekretarz komputerowy ISMF Alain Lanxade. W grupie organizatorów, oprócz nowych zasad organizacji zapisów na zawody, omawiano pakiet związany z finansowaniem zawodów oraz zasady polityki antydopingowej (zwiększenie liczby próbek do 10 na każdych zawodach pucharowych i 30 na mistrzowskich; doprowadzenie do kontrolowania zawodników także poza zawodami), koszty akcji antydopingowych oraz współpracę z organizacjami Sport Accord i MKOl. Według słów Przewodniczącego ISMF Armando Mariotty na obecnym etapie współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim można mówić, że przyjęcie narciarstwa wysokogórskiego do rodziny sportów olimpijskich zostanie uskutecznione najwcześniej w roku 2022. Jest to znacznie odleglejsza perspektywa niż wynikało z wcześniejszych kontaktów z MKOl (na Forum w zeszłym roku mówiło się jeszcze z nadzieją o Soczi 2014).

Sprawozdanie sporządził:
Maciej Głogoczowski

Partnerzy