wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Narciarstwo wysokogórskie > Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego powrócił!

Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego powrócił!

Opublikowano: 21-04-2022; 12:40 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 21-04-2022; 12:41 przez Marek Karnecki

Wyjątkowo, bo w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych czyli Lany Poniedziałek, po 4 latach przerwy, na tatrzańskie szlaki powróciły chyba najsłynniejsze zawody skialpinistyczne w kraju, czyli XXI Memoriał Ratowników Górskich imienia Piotra Malinowskiego. Ponad 100 zawodników zmierzyło się z klasyczną trasą biegnącą przez pięć przełęczy, mierzącą ponad 1600m przewyższenia i prawie 16km długości: z Hali Gąsienicowej na przełęcze Liliowe, Świnicką oraz Karb, zjazdem z Zawratu do Pięciu Stawów i powrotem na metę przy Murowańcu przez Kozią przełęcz. Kadeci i juniorzy ścigali się natomiast na pętli Hala – Liliowe – Beskid – Hala.

malinowski_1204

Pogoda w tym roku robiła co chciała i zamiast wiosennej aury mieliśmy prawdziwie zimowe warunki – mróz, świeży opad śniegu i wiatr oraz na szczęście czasami także słońce. To pozwoliło na odsłonięcie się niesamowitych widoków oraz przestrzeni w żlebach – zawodnicy musieli pokonać cztery ciekawe zjazdy, z czego na dwóch w najstromszych miejscach została powieszona lina pomocnicza. Świeży opad sprawił natomiast, że pierwsi mogli rozkoszować się jazdą w prawdziwym puchu.

Od startu na prowadzenie wysunął się Słowak, uczestnik Pucharu Świata – Jakub Sarnik, który nie oddał zwycięstwa aż do mety. Tuż za nim rozgrywała się pasjonująca walka, którą ostatecznie wygrał jego krajan Peter Frano, a trzecie miejsce na podium zajął młody zawodnik naszej kadry Jan Elantkowski. Wśród pań wygrała 6.zawodniczka sprintów na Mistrzostwach Europy Iwona Januszyk, która z kilkuminutową przewagą wyprzedziła Mirosławę Witowską. Trzecie miejsce podium uzupełniła Justyna Żyszkowska, wieloletnia dyrektor zawodów, wracająca do startów po kilkuletniej przerwie. Wśród młodych zawodników w swoich kategoriach zwyciężyli Ania Majerczyk i Kuba Kafarowski w juniorach oraz Wojtek Kłoda w kadetach.

Memoriał był także Mistrzostwami Polski, w których pierwsza trójka pań była identyczna jak wyniki open – ze złotym medalem Mistrzostw zobaczyliśmy Iwonę Januszyk, natomiast wśród mężczyzn zwyciężył Jan Elantkowski przed Marcinem Rzeszótko i Kubą Bachledą-Księdzularzem. Zawody kończyły także cykl zmagań o Puchar Polski PZA, którego ostateczne wyniki poznamy wkrótce.

Specjalnym szacunkiem na tych zawodach cieszą się Ratownicy, którzy rywalizowali także w swoich kategoriach. I tak wśród seniorów zwyciężył Marcin Rzeszótko z TOPR, w weteranach Marcin Piętka z GOPR, a w nestorach najlepszy był legendarny Milan Madaj z HZS Zapadne Tatry.

Ponadto na zawodach pojawili się dawni przyjaciele, koledzy i ratownicy, którzy od zawsze tworzyli klimat imprezy. A wieczorne zakończenie sezonu, połączone z niezapomnianą imprezą taneczną w progach Murowańca pozostawia nadzieję, że duch prawdziwego skialpinizmu rozwija się – mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się za rok!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji – bez Waszego wsparcia nie byłoby tych pięknych zawodów! A szczególne podziękowania należą się marce Dynafit, Polskiemu Związkowi Alpinizmu, Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, Drukarni Symptom, Piekarni Cukierni Gałuszka, Coca-Coli, załodze Schroniska Murowaniec, Nikwax, Browarowi Jabłonowo oraz UKA Warszawa i KW Zakopane.

WYNIKI OPEN

Kobiety
1. Iwona Januszyk – KS Kandahar – 2:18,55
2. Mirosława Witowska – KW Zakopane – 2:23,56
3. Justyna Żyszkowska – TKN Tatra Team – 2:55,06

Mężczyźni
1. Jakub Sarnik – SK Ziarska Dolina – 1:55,37
2. Peter Frano – Atomic – 1:57,12
3. Jan Elantkowski – TKN Tatra Team – 1:57,35

WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI

Kobiety
1. Iwona Januszyk – KS Kandahar – 2:18,55
2. Mirosława Witowska – KW Zakopane – 2:23,56
3. Justyna Żyszkowska – TKN Tatra Team – 2:55,06

Mężczyźni
1. Jan Elantkowski – TKN Tatra Team – 1:57,35
2. Marcin Rzeszótko – KW Zakopane – 1:59,08
3. Jakub Bachleda-Księdzularz – TKN Tatra Team – 2:03,56

WYNIKI RATOWNIKÓW

Senior
1. Marcin Rzeszótko – TOPR – 1:59,08
2. Matus Jurecka – HZS – 2:13,38
3. Adrian Jandura – Grupa Podhalańska GOPR – 2:43,26

Weteran
1. Marcin Piętka – GOPR Beskidy – 2:06,17
2. Jacek Żebracki – TOPR – 2:09,54
3. Andrzej Marasek – TOPR – 2:36,22

Nestor
1. Milan Madaj – HZS Zapadne Tatry – 2:12,30
2. Grzegorz Niżnik – Grupa Podhalańska GOPR – 2:54,44

Szczegółowe wyniki, także w kategoriach, dostępne tu:
https://www.bgtimesport.pl/zawody/info/id/570

Relacje i zdjęcia:
https://www.facebook.com/MemorialMalinowskiego

Zdjęcia: Kuba Witos, Jan Nyka, Jan Korlatowicz

Organizator: TKN Tatra Team
http://memorial.tatrateam.com/

Partnerzy