wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > 15 Międzynarodowy Kongres Speleologiczny UIS

15 Międzynarodowy Kongres Speleologiczny UIS

Opublikowano: 30-07-2009; 2:02 przez mteg

W dniach 19 — 26 lipca 2009 wzięłam udział jako przedstawiciel KTJ PZA
w 15-tym Międzynarodowym Kongresie Speleologicznym UIS
(Karst Horizons, 15th International Congress of Speleology) w mieście
Kerrville w stanie Teksas, USA.

Wzięło w nim udział około 1600 grotołazów z całego świata i według opinii wszystkich był to najlepszy kongres od 30 lat, wielki sukces organizacyjny, sportowy i naukowy. W ramach kongresu odbył się również coroczny zjazd grotołazów ze Stanów Zjednoczonych – 2009 NSS (National Speleological Society) Convention.

ICS 2009

Na Kongres przyjechali również Andrzej Ciszewski, Ewa Wójcik i Michał Ciszewski. Polskie środowisko naukowe reprezentowali Helena Hercman, Michał Gradziński i Jacek Pawlak.

Wydarzeniem sportowym 15-tego Kongresu były Mistrzostwa Świata w Technikach Jaskiniowych 2009 (SpeleOlympics 2009). Wystartowałam w kilku dyscyplinach:

  1. Rope Climbing – 30 m Sit-Stand – pokonywanie na czas 30—metrowego pionowego odcinka linowego za pomocą przyrządów zaciskowych metodą ‚ded’. Wynik:
    • nowy rekord świata w tej kategorii wiekowej wśród kobiet
    • 1 miejsce w mojej kategorii wiekowej wśród kobiet
    • Brązowy Medal Mistrzostw 2009 w klasyfikacji ogólnej kobiet w tej dyscyplinie
  2. Rebelay Course – pokonywanie na czas trasy linowej z przepinkami. Wynik: 4 miejsce wśród kobiet.
  3. Obstacle Course – pokonywanie na czas trasy terenowej z przeszkodami. Wynik: miejsce niepunktowane.
  4. Cable Ladder Climbing – pokonywanie na czas drabinki linowej. Wynik: miejsce niepunktowane.

ICS 2009

Ważnym dla całego środowiska jaskiniowego wydarzeniem Kongresu był Walny Zjazd Delegatów Union Internationale de Speleologie (UIS General Assembly). Poprzedni odbył się 4 lata temu w Atenach. Na Walnym Zjeździe w Teksasie reprezentowałam Polski Związek Alpinizmu i Komisję Taternictwa Jaskiniowego.

ICS 2009

Delegaci wybrali władze UISu na następną kadencję:

  • Prezydent — Andy Eavis (Wielka Brytania)
  • Vice Prezydenci — Christian Dodelin (Francja) i George Veni (USA)
  • Sekretarz Generalny — Fadi Nadir (Liban)
  • Członkowie Biura — Giovanni Badino (Włochy), Jean-Pierre Bartholeyns (Belgia), Aleksander Klimczuk (Ukraina), Kyung Sik Woo (Korea Płd.), Stein-Erik Lauritzen (Norwegia), Efrain Mercado (Puerto Rico), Paul Williams (Nowa Zelandia), Nadja Zupan (Słowenia). Honorowym członkiem Biura został Pavel Bosak (Czechy).

Jako polski delegat przedstawiłam i poparłam w głosowaniu kandydaturę Ditty Kicińskiej do Biura UIS. Ditta ostatecznie nie uzyskała wymaganej ilości głosów i nie weszła do Biura. Głosowałam także za kandydaturą Brna (Czechy) jako organizatora następnego Międzynarodowego Kongresu Speleologicznego w 2013 roku. Kandydatura Czech została przegłosowana, Polska została zresztą już wcześniej zaproszona do współpracy przy organizacji czeskiego kongresu. Na zjeździe był też poruszany temat Deklaracji z Aggtelek dotyczącej bezpłatnego ratownictwa jaskiniowego. Tekst Deklaracji został szczegółowo przedstawiony i przekazany wszystkim delegatom do konsultacji z narodowymi federacjami. Zjazd pracował również nad Kodem Etyki, którego wersję roboczą dostali wszyscy delegaci i nad którą będą się toczyć prace przez najbliższy rok.

Odbyły się dyskusje na temat stworzenia wspólnej, międzynarodowej bazy danych wypraw jaskiniowych. Prace nad nią toczą się w oparciu o komisję informatyczną UIS. Powstanie takiej bazy ułatwiłoby wymianę informacji między grotołazami na temat eksploracji jaskiń w różnych rejonach świata. O ile co do celowości powstania takiej bazy panuje konsensus, o tyle kwestie technologiczne wymagają dalszych przygotowań eksperckich.

Niestety, kwestia organizacji współzawodnictwa w technikach jaskiniowych na poziomie międzynarodowym została odłożona. Dalsze dyskusje na ten temat toczyć się będą w czasie wrześniowego spotkania Europejskiej Federacji Speleologicznej w Wielkiej Brytanii.

Wydarzeniem artystycznym Kongresu był Konkurs Fotograficzny ICS i NSS oraz wystawa zdjęć Print Salon. Wraz z Marcinem Galą wysłaliśmy 10 naszych zdjęć jaskiniowych na konkurs. 9 z nich zostało zakwalifikowanych na wystawę, jedno z nich dostało wyróżnienie (Honorable Mention). Uczestniczyłam też w omawianiu zdjęć konkursowych przez jury oraz przybyłych na spotkanie światowej sławy fotografów jaskiniowych.

ics 2009szefowa Print Salon Ann Bosted

W czasie Kongresu odbyło się ponad 100 sympozjów, sesji, prezentacji, wykładów i warsztatów ze dotyczących wszystkich dziedzin speleologii. Uczestniczyłam w prezentacjach najnowszych technik w kartowaniu jaskiń, opracowywania map najdłuższych jaskiń na świecie, ochrony jaskiń i wód podziemnych, eksploracji najtrudniejszych systemów jaskiniowych. W dniach wolnych od sesji wzięłam udział w sportowych wyjściach do 2 jaskiń Teksasu.

ICS 2009
gigantyczna mapa jaskini Lechuguilla

KTJ PZA przygotował na Kongres kolejną edycję angielskojęzycznego magazynu Polish Caving, prezentującego jaskinie w Polsce oraz polskie zagraniczne wyprawy jaskiniowe w latach 2005—2009. Wśród uczestników rozdałam 150 egzemplarzy Polish Caving. Magazyn dostali wszyscy delegaci oraz władze UIS, a także osoby szczególnie zainteresowane eksploracją Polaków na świecie. Poznałam dzięki temu osobiście największe sławy amerykańskiej i światowej eksploracji jaskiń i przyczyniłam się do wzrostu świadomości pozycji Polaków w eksploracji jaskiń wśród międzynarodowej społeczności jaskiniowej.

Więcej o Kongresie można przeczytać na oficjalnej stronie.

Katarzyna Biernacka

Partnerzy