wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Hidden Earth i Walne FSE

Hidden Earth i Walne FSE

Opublikowano: 12-10-2009; 15:26 przez mteg

Każdego września brytyjscy grotołazi spotykają się na „Hidden Earth” — konferencji, targach sprzętu, speleomistrzostwach i speleokonfrontacjach w jednym. W tym roku w czasie tej niesamowitej imprezy odbył się również Walny Zjazd FSE — Europejskiej Federacji Speleo. Byłem na nim polskim delegatem.

Obrady Walego Zjazdu, mimo że przebiegały w miłej atmosferze, przeciągnęły się do wieczora. Kilka podjętych decyzji może zainteresować polskich grotołazów.

Rozszerzono działanie „EuroSpeleo projects”. Jest to fundusz FSE, z którego dofinansowywane są różnego rodzaju projekty integrujące europejskich grotołazów. Mogą to być wyprawy, kursy, warsztaty, publikacje. O dofinansowanie (między 400 a 4000 euro) aplikują w imieniu klubów federacje zrzeszone w FSE. Podstawowym warunkiem było zaangażowanie w projekt grotołazów z co najmniej 5 krajów europejskich. Na Walnym podjęto decyzję, że do „piątki” mogą być teraz wliczani grotołazi z krajów afrykańskich i z Bliskiego Wschodu. Więcej informacji n.t. EuroSpeleo projects znajduje się w formularzu zgłoszeniowym.

Innym zainicjowanym projektem jest hiszpańska propozycja organizacji europejskich speleomistrzostw. W czasie debaty wszyscy zgodzili się, że organizacja tego typu zawodów może wiązać się z ryzykiem dla naturalnego środowiska jaskiń oraz wzrostem poziomu rywalizacji pomiędzy grotołazami. Z drugiej jednak strony tego typu zawody przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa oraz poziomu technicznego grotołazów i są wspaniałą okazją do integracji międzyśrodowiskowej. Podjęto decyzję, że zawody będą organizowane poza jaskiniami (na zewnątrz, tak jak w czasie polskich Speleomistrzostw). Zespół roboczy opracowujący zasady rywalizacji prowadzi federacja hiszpańska. Wydaje się, że już jesienią przyszłego roku odbędą się oficjalne speleomistrzostwa FSE.

Zapadła również decyzja o stworzeniu europejskiej bazy danych wypraw jaskiniowych. Główne wątpliwości dotyczyły zakresu ujawniania informacji, przyjęto że oficjalny organizator wyprawy będzie miał prawo do udostępniania danych w takim zakresie, w jakim tego będzie chciał. Projektem kieruje Manuel Freire z Portugalii.

W tym roku „Hidden Earth” odbywał się niedaleko Bristolu w dniach 25-27 września. Wzięło w nim udział ponad 800 grotołazów. Odbyło się wiele interesujących prezentacji dotyczących działalności eksploracyjnej (nie tylko brytyjskiej), naukowej, nurkowej i ratowniczej. Najbardziej zainteresowała mnie prezentacja Jasona Mallisona na temat eksploracji nurkowej Pozo Azul w Hiszpanii, oraz nt. postępów prac nad nową wersją Nicola Systeme.

Odbyło się wiele konkursów. Nie mogę nie pochwalić się, że wraz z Kasią Biernacką otrzymaliśmy nagrodę na najlepsze zdjęcie pokazu (Best Digital Image) za zdjęcie „Studnia jak Nietoperz” oraz wyróżnienie za zdjęcie „Hot and cold. Dry and wet”. Odbyły się również zawody w technikach jaskiniowych, w których zdobyłem pierwsze miejsce na trasie linowej z przepinkami, oraz zdobyłem 1 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Marcin Gala

Partnerzy