W dniach 18-19 czerwca 2011 odbył się centralny kurs z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Tegoroczny kurs jest pierwszą edycją tego szkolenia organizowaną przez Komisję Taternictwa Jaskiniowego.
Coraz częściej mamy do czynienie z udzialaniem pierwszej pomocy nie tylko w górach, ale także na przysłowiowej ulicy. Umiejętność prawidłowej oceny sytuacji oraz sprawdzenia podstawowych czynności życiowych (ABC) jest niezbędne, dlatego dużo uwagi i czasu poświęcono najpoważniejszemu wypadkowi jakim jest zatrzymanie akcji serca. Techniki resustytacji były ćwiczone przez cały dzień. Instruktorzy wymyślali coraz to bardziej skomplikowane i niesamowite scenki, gdzie każdy uczestnik musiał samodzielnie podejmować decyzję o wdrożeniu odpowiedniego algorytmu postępowania.
Drugiego dnia kursu zostały przećwiczone elementy prawidłowej oceny urazowej osoby poszkodowanej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki działalności jaskiniowej. Zostały także poruszone aspekty medycyny górskiej a w szczególności stadia odmrożeń i hipotermii.
Jak interesujące były zajęcia niech świadczy fakt, że uczestnicy sami zaczęli aranżować sobie scenki a kulminacją tego było udzielanie pomocy osobie uwięzionej w samochodzie. Zostały także pokazane sposoby jak bezpiecznie i skutecznie ewakuować kierowcę podczas zdarzenia na drodze.
Z całą pewnością szkolenie z pierwszej pomocy jest konieczne i zainteresowanie taterników jaskiniowych taką formą szkolenia jest duże.
Swoją wiedzą dzielili się:
- Krzysztof Tomsza – lekarz, specjalność medycyna ratunkowa
Aleksander Ziobro- ratownik medyczny
Michał Konarski – kierownik szkolenia, ratownik PSP i GOPR
W szkoleniu uczestniczyli:
Barbara Bieta
Piotr Broda
Piotr Burczyk
Aleksander Dobrzański
Sebastian Imiałek
Miłosz Kaleciński
Monika Skowrońska
Przemysław Skowroński
Marianna Staniak
Agnieszka Szrek – Burczyk
Aleksandra Tyma
Tomasz Utkowski
Katarzyna Witkoś
Katarzyna Wujek
Tekst i zdjęcia: Michał Konarski