wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Hagengebirge 2013

Hagengebirge 2013

Opublikowano: 12-09-2013; 12:13 przez mteg

W dniach od 26 lipca do 18 sierpnia 2013 odbyła się kolejna (dwunasta) wyprawa Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego oraz Sekcji Grotołazów Wrocław na masyw Hagengebirge. W tym roku, w odróżnieniu od wypraw w latach poprzednich, dużo czasu poświęciliśmy na „prace remontowo-porządkowe” w Jaskini Ciekawej (Interessante Höhle).

Zaraz po wejściu na masyw i uruchomieniu bazówki uczestnicy wyprawy zostali podzieleni na dwa zespoły: pierwszy – eksplorujący oraz drugi – „remontowo-porządkowy”. Zadaniem pierwszego była oczywiście eksploracja, drugiego natomiast – przeporęczowanie ciągu studni zlotowych oraz budowa dwóch mostów linowych w Studni z Tyrolką oraz w Sali Skośnej.

Jaskinia Ciekawa - most linowy w Sali Skośniej

Jaskinia Ciekawa – most linowy w Sali Skośniej

Zespół eksplorujący skupił się na dostrzeżonych w zeszłym roku problemach w Partiach Optymistycznych. Zjazd studnią SMN oraz Studnią na Zakręcie pozwolił dostać się do znanych z zeszłego roku Partii pod Studnią pod Wiszącą Półką. Obecne nowe wejście w te partie (przez studnię SMN) jest szybsze i wygodniejsze, dlatego pierwotne zostało zdeporęczowane.
Kontynuowaliśmy eksplorację na końcu Meandra Zachodniego, gdzie odkryliśmy dwie kolejne, ogromne studnie. W przyszłym roku wystarczy tę drugą zaporęczować, zjechać i skartować, aby jaskinia stała się głębsza.
Eksplorowaliśmy również Partie Baltazara Gąbki, ale niestety, ciągi się zapętlają. Potwierdza to tylko nasze zeszłoroczne przypuszczenia o gąbczastym charakterze korytarzy, a co za tym idzie, o braku perspektyw na odkrycie dużych gangów w tym rejonie.
Z powodu wydzielenia zespołu „remontowo-porządkowego”, trochę kosztem eksplorującego, nie zdołaliśmy dotrzeć w tym roku do Partii Gastrycznych.

Równolegle grupa „remontowo-porządkowa” budowała mosty linowe w wyżej wymienionych salach. Dzięki tym mostom udało się skrócić drogę, a tym samym czas dojścia na przodek. Teraz przejście na drugą stronę tych dwóch studni zajmuje łącznie 5 minut. Dodatkowo w tym roku przeniesiony został biwak w suchsze i przestronniejsze miejsce. Wszystkie te prace pozwolą nam w przyszłym roku dostać się szybciej i mniej zmęczonym na przodek, a komfortowe warunki na biwaku sprawią, że będziemy mieli więcej energii do dalszej eksploracji.
Podczas tej wyprawy udokumentowaliśmy 2083 m długości Jaskini Ciekawej, co daje łącznie 12239 m, natomiast głębokość nadal pozostaje taka sama -384 m.

Jaskinia Ciekawa - Rozdroze

Jaskinia Ciekawa – Rozdroże

Postanowiliśmy również spróbować rozwiązać zeszłoroczny problem eksploracyjny w jaskini Kitzgrabenwasserschacht. Udało nam się z trudem przejść starą rurą, ale zamiast kolejnej pionowej studni, niestety, natrafiliśmy znowu na syfon. Aktualna głębokość tej jaskini wynosi 133 m przy długości 338 m.
Działalność zespołu na powierzchni nie przyniosła większych efektów. Sprawdziliśmy kilka otworów nad Partiami Optymistycznymi Jaskini Ciekawej. W jednym z nich zaobserwowaliśmy licznie wytopione tunele w śniegu i lodzie świadczące o dość silnym ruchu powietrza. Są one jeszcze zbyt małe, żeby móc przedostać się głębiej.

Jesteśmy wdzięczni PZA oraz Krzysztofowi Majorowi ze sklepu Rojam Store (http://sklep.rojam.eu) za wsparcie wyjazdu. Za pomoc chcielibyśmy również podziękować Landesverein für Höhlenkunde in Salzburg, Peterowi Rehakowi z Hurtowni Fatra za liny Tendon, firmie Explorer (http://sklep.exploreronline.pl) za worki transportowe.

W tegorocznej wyprawie (26. 07. – 18. 08. 2012) zorganizowanej przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego i Sekcję Grotołazów Wrocław udział wzięli: Tomasz Biela (SŁ), Bartek Chruściel (KAGB), Michał Humienik (SW), Rafał Klimara (SBB), Mirosław Kopertowski (SGW), Dariusz Lubomski (SKTJ), Karol Makowski (SŁ), Rafał Mateja (SGW), Adam Mioduszewski (SKTJ), Tomasz Olczak (SŁ), Ewelina Raczyńska (SGW), Oliwia Ryśnik (SW), Marcin Słowik (SŁ), Marek Wierzbowski – kierownik (SGW) i Justyna Wylazłowska (SŁ).

Adam Mioduszewski

Partnerzy