wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Sprawozdanie z kursu pierwszej pomocy

Sprawozdanie z kursu pierwszej pomocy

Opublikowano: 7-08-2011; 19:00 przez mteg

W dniach 18-19 czerwca 2011 odbył się centralny kurs z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Tegoroczny kurs jest pierwszą edycją tego szkolenia organizowaną przez Komisję Taternictwa Jaskiniowego.

Coraz częściej mamy do czynienie z udzialaniem pierwszej pomocy nie tylko w górach, ale także na przysłowiowej ulicy. Umiejętność prawidłowej oceny sytuacji oraz sprawdzenia podstawowych czynności życiowych (ABC) jest niezbędne, dlatego dużo uwagi i czasu poświęcono najpoważniejszemu wypadkowi jakim jest zatrzymanie akcji serca. Techniki resustytacji były ćwiczone przez cały dzień. Instruktorzy wymyślali coraz to bardziej skomplikowane i niesamowite scenki, gdzie każdy uczestnik musiał samodzielnie podejmować decyzję o wdrożeniu odpowiedniego algorytmu postępowania.Kurs I pomocy 2011Drugiego dnia kursu zostały przećwiczone elementy prawidłowej oceny urazowej osoby poszkodowanej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki działalności jaskiniowej. Zostały także poruszone aspekty medycyny górskiej a w szczególności stadia odmrożeń i hipotermii.

Jak interesujące były zajęcia niech świadczy fakt, że uczestnicy sami zaczęli aranżować sobie scenki a kulminacją tego było udzielanie pomocy osobie uwięzionej w samochodzie. Zostały także pokazane sposoby jak bezpiecznie i skutecznie ewakuować kierowcę podczas zdarzenia na drodze.Kurs I pomocy 2011
Z całą pewnością szkolenie z pierwszej pomocy jest konieczne i zainteresowanie taterników jaskiniowych taką formą szkolenia jest duże.Swoją wiedzą dzielili się:

  Krzysztof Tomsza – lekarz, specjalność medycyna ratunkowa

  Aleksander Ziobro- ratownik medyczny

  Michał Konarski – kierownik szkolenia, ratownik PSP i GOPRW szkoleniu uczestniczyli:


  Barbara Bieta

  Piotr Broda

  Piotr Burczyk

  Aleksander Dobrzański

  Sebastian Imiałek

  Miłosz Kaleciński

  Monika Skowrońska

  Przemysław Skowroński

  Marianna Staniak

  Agnieszka Szrek – Burczyk

  Aleksandra Tyma

  Tomasz Utkowski

  Katarzyna Witkoś

  Katarzyna Wujek

Kurs I pomocy 2011
Tekst i zdjęcia: Michał Konarski

Partnerzy