wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Hagengebirge 2016

Hagengebirge 2016

Opublikowano: 17-09-2016; 13:03 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 4-10-2016; 7:53 przez Ewelina Raczyńska

Na przełomie lipca i sierpnia, położony w austriackiej części Alp Berchtesgadeńskich, masyw Hagengebirge, przywitał ponownie grotołazów z Polski. Była to kolejna już wyprawa zorganizowana przez Sekcję Grotołazów Wrocław i Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego. Działała w dniach od 16 lipca do 14 sierpnia.

Od kilku lat celem numer jeden jest Jaskinia Ciekawa (Interessante Höhle). W tym roku w wyniku kilku biwaków udało się pociągnąć do przodu dwa odległe przodki położone po przeciwnych stronach jaskini.

Na wschodzie, po przeniesieniu biwaku nad Kaskady Wiktorii kontynuowano eksplorację obszernej galerii wznoszącej się ku SW. Trawers głębokich studni otworzył drogę do wielkiego korytarza. Doprowadza on do bardzo wysokiego i długiego meandra. Za Salą z Błotospadem zmienia on nieco swój charakter. Poruszać się tu można obszernym ciągiem w stropie meandra, stąd nazwa Meander Stropowy. Miejsce to rokuje możliwość dalszych, ciekawych odkryć. Cały ciąg wznosi się nieustannie ku górze i przecina kilka pionowych, niezbadanych dotąd studni.

Splatany_Meander
zdjęcie: Kuba Nowak

Po rocznej przerwie grotołazów ujrzał również Biwak Zachodni. W wyniku jednej akcji udało się pogłębić jaskinię do – 639 m i stanąć nad kolejną, głęboką studnią. Niestety dotarcie na ten przodek z biwaku zrobiło się na tyle trudne, długie i wyczerpujące, że dalsza działalność na dnie może wymagać założenia kolejnego biwaku na półce w Studni Proktologów.

Osobny biwak w tym rejonie sprawdził i pomierzył ponad 300 m nowych korytarzy na końcu Meandra Zachodniego.

Aktualna długość pomierzonych ciągów Jaskini Ciekawej wynosi 19032 m oraz -639 m deniwelacji.

Równolegle z odkryciami w Jaskini Ciekawej, prowadzona była działalność powierzchniowa. Po przebyciu zwężenia w meandrze w Jaskini 37 otwarł się ciąg pionowych studni, którymi udało się zjechać na głębokość -233 m. Jaskinia ta rozwija się typowo w pionie, podobnie jak Jaskinia w Czerwonych Kamieniach i daje szansę na odkrycie głębokiego systemu. Problemem w niej jest stosunkowo duży przepływ wody, który wymaga akcji przy stabilnej pogodzie.

W trakcie wyprawy eksplorowano i kartowano również Studnię pod głazem, Studnię X i Jaskinię AK1. Zwłaszcza dwie pierwsze dają szansę na połączenie. Zbadano również kilka mniejszych otworów. Łącznie na wyprawie skartowano 2433 m, czego 1712 m w Jaskini Ciekawej. 

zdjęcia: Kuba Nowak

W tegorocznej wyprawie udział wzięli:

Piotr Chrzanowski (SW), Małgorzata Czeczott (UKA W-wa), Adam Dersiewicz (AVEN Sosnowiec), Filip Filar (ST), Sławomir Heteniak (ST), Mirosław Kopertowski (SGW), Arkadiusz Kus (SKTJ), Dariusz Lubomski (SKTJ), Joanna Magdalińska (SW), Karol Makowski (SŁ), Rafał Mateja (SGW), Damian Maślakiewicz (SŁ), Jakub Nowak (KKTJ), Michał Parczewski (ST), Radosław Paternoga (SKTJ), Aleksandra Puchalska (SKTJ), Marcin Słowik (SŁ), Przemysław Styrna (KKTJ), Jarosław Surmacz (AVEN Sosnowiec), Alicja Szczepaniak (SKTJ), Sebastian Szczepaniak (SKTJ), Marek Wierzbowski – kierownik (SGW), Robert Zaremba (SCW) .

Michał Parczewski

Partnerzy