wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Hagengebirge 2020

Hagengebirge 2020

Opublikowano: 15-10-2020; 11:40 przez Emilia Karnecka

Rok 2020 wszyscy zapamiętamy bardzo dobrze. Wirus SARS-CoV-2 mocno pokrzyżował wszystkim plany, wpływając również na działalność wyprawową. Długo przyglądaliśmy się sytuacji, wypatrując szansy na zorganizowanie wyjazdu. W końcu granice zostały otwarte i dostaliśmy zielone światło. Udało nam się zebrać w 22 osoby, z czego 9 osób to grotołazi, którzy do Hagengebirge przejechali po raz pierwszy, stanowiąc przysłowiowy zastrzyk świeżej krwi. Okoliczności te zmusiły nas do zastosowania innej, nieco bardziej ostrożnej taktyki działania.

Jak co roku dużą część naszej uwagi poświeciliśmy na eksplorację w Jaskini Ciekawej. Od jakiegoś czasu zdawaliśmy sobie sprawę do jakiego finału zmierza rozwikłanie problemu ciągu kaskad poniżej Studni Jednej Nocy. Jednak doprowadzenie eksploracji do końca było oczywistą koniecznością. Ten początkowo zmierzający w obiecującym kierunku ciąg nie rozwinął się – tak jak byśmy chcieli – niezależnie, tylko okazał się kolejnym zasilającym dużą strefę występowania zawieszonych syfonów zlokalizowanych poniżej Kaskad Viktorii. Połączenie nastąpiło ponad Syfonem Lucy. Wspięliśmy się także jednym z kominów w tym rejonie i tam również natrafiliśmy na syfon, nazwany Dwóch Kul. Potwierdza to fakt, że partie poniżej Ciągów Gastrycznych zasilane są przez wody spływające w różnych kierunków, z całkiem dużego obszaru. Na pocieszenie pozostał fakt, że zamknęliśmy najdłuższą – póki co – pętlę pomiarową w jaskini, a wynik jej domknięcia jest bardzo zadowalający. Sprawdzaliśmy, jak co roku, dokładnie boczne korytarze odchodzące z Meandra Zachodniego, podejmując próby eksploracji i wykonując pomiary w 4 miejscach. Na uwagę zasługuje eksploracja podjęta na dnie Studni z Młotkiem. Znajduje się ona na początku ciągu horyzontalnego, stosunkowo niedaleko otworu. Ciąg, na który składają niezbyt głębokie studzienki połączone meandrami, stwarza dość dobre perspektywy na przyszłość. W tym roku w Jaskini Ciekawej odkryliśmy 470 m, a jej łączna długość wynosi obecnie 21901 m.

Od pewnego czasu, zachęceni przez salzburczyków, sprawdzamy jaskinie eksplorowane przez nich głównie na początku lat 1990. Jedną z nich jest Kitzbgrabenschacht. Jest to typowa dla rejonu Kitzgrabenhöh pionowa, choć na razie, niezbyt głęboka jaskinia. Austriacy dotarli w niej na dno studni wlotowej, do głębokości 64 m. Nam udało się zjechać kolejne studzienki osiągając głębokość 104 m i ustalając długość jaskini na 174 m (98 m to tegoroczne odkrycie). W innej znanej jaskini – lodowej Eisrutschn, na dwóch przodkach w okolicy dna, dołożyliśmy łącznie 14 metrów. Tegoroczną nowością było przeniesienie części naszej aktywności w rejon wzgórza Kragenkopf, położonego na grani Kahlersberga, wyznaczającej jednocześnie granicę między Austrią i Niemcami. Widzimy szansę, że właśnie tam uda się znaleźć otwór prowadzący do południowych ciągów Jaskini Ciekawej. Rejon ten nie był dotychczas eksplorowany. Położony jest on dość daleko od bazy, więc żeby działać efektywnie założyliśmy tam niewielki obóz wysunięty. Udało nam się odkryć tam kilka jaskiń, które na ogół są starymi, bardzo ładnie wykształconym poziomymi korytarzami, poprzecinanymi młodszymi studniami. Niestety, w tym rejonie nie udało nam się, na razie, solidnie wedrzeć w głąb masywu. Odkryte w tym rejonie jaskinie to: Stary Meander Zachodni: długość: 119 m, głębokość: 35 m, Stary Meander Wschodni: długość: 132 m, głębokość: 23 m, Jaskinia Trzech Studzienek: długość: 180 m, głębokość: 58 m i jaskinia FK13: długość: 32 m, głębokość: 25 m. Łącznie na wyprawie skartowaliśmy 1045 m.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wyprawy: Polskiemu Związkowi Alpinizmu za wsparcie finansowe oraz Landesverein für Höhlenkunde in Salzburg za pomoc organizacyjną. Ponownie mogliśmy liczyć na wsparcie sklepu Rojam, firmy Fjord Nansen oraz hurtowni Fatra.

Wyprawa Sekcji Grotołazów Wrocław i Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w austriacki masyw Hagengebirge, odbyła się w dniach od 25 lipca do 16 sierpnia 2020 roku. Wzięli w niej udział: Małgorzata Czeczott (UKA W-wa), Joanna Gawęska (KKTJ), Robert Głód (KKTJ), Jakub Grubba (SKTJ), Michał Humienik (SW), Marta Katafiasz (SKTJ), Piotr Kopera (SKTJ), Ireneusz Królewicz (AKG Kraków), Karol Makowski (SKTJ), Damian Maślakiewcz (SKTJ), Rafał Mateja (SGW), Florian Małek (KKTJ), Tomasz Olczak (SKTJ), Jarosław Paszkiewicz (SKTJ), Radosław Paternoga (SKTJ), Izabela Przybysz (SKTJ), Tomasz Raczyński (SKTJ), Jakub Saloni (SW), Magdalena Sitarz (ST), Łukasz Stankowski (KKTJ), Marek Wierzbowski (UKA W-wa) – kierownik, Joanna Zdżalik (AKG Kraków).

Radosław Paternoga

Interesante21
W Jaskini Ciekawej. Fot. Damian Maślakiewicz SKTJ

Partnerzy