wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Hagengebirge 2022

Hagengebirge 2022

Opublikowano: 15-11-2022; 9:12 przez Marek Karnecki | Modyfikacja: 15-11-2022; 20:20 przez Stanisław Dacy

Tak jak w poprzednich latach w drugiej połowie lipca pojawiliśmy się u stóp austriackiego masywu Hagengebirge. Mimo silnego wiatru i problemów z lądowaniem helikoptera, już pierwszego dnia wyprawy udało się przetransportować niezbędny sprzęt na masyw. Przy nadzwyczaj zmotywowanej ekipie następnego dnia w teren wyruszyły cztery zespoły, w tym dwa na biwaki. Tym samym udało nam się ograniczyć czas potrzebny na organizację bazy do absolutnego minimum. Pakując się do wyjazdu po trzech tygodniach naszej działalności na tegorocznej wyprawie, łączna długość ciągów odkrytych wyniosła aż 2 777 metrów.


3D model na skerchfab.com

Zgodnie z wieloletnią tradycją eksplorowaliśmy Jaskinię Ciekawą, gdzie w tym roku przybyło 581 metrów korytarzy. Jej aktualna długość wynosi 22 980 metrów. Największe odkrycia zostały dokonane w Meandrze Zachodnim. W związku z zakończeniem eksploracji dużej części jaskini skupiliśmy się na deporęczu partii, w których nie zamierzamy w najbliższym czasie działać. Niestety odległości potrzebne aby dotrzeć na niektóre z przodków są na tyle duże, że wydobycie z nich wiszącego tam sprzętu może zająć niewiele mniej czasu niż ich eksploracja.

Kolejnym ważnym celem była jaskinia Kitzgrabenschacht. Dzięki eksploracji odkrytej przez Austriaków studni, udało nam się skartować 997 metrów nowo poznanych korytarzy. Choć zabrakło nam czasu na dalsze zjazdy głównym ciągiem, znalezione w poprzednim roku piętro przyniosło bardzo ciekawe odkrycia, a ilość potencjalnych kierunków eksploracji znacznie się powiększyła. Odkryte poziome piętro okazało się bardzo rozbudowane, posiada wiele skrzyżowań i bocznych ciągów, niewiele różniących się od głównego. Jego dalsze poznanie będzie wymagało założenia biwaku. Łączna długość Kitzgrabenschacht wynosi obecnie 1604 metrów przy głębokości 313 metrów.

Jednym z ciekawszych tegorocznych odkryć okazała się Jaskinia Odwróconego Egzorcyzmu. Choć nazwa może być niezrozumiała dla wielu osób, trudno polemizować z prawem odkrywców do nadania nazwy takiej jaką uważają za stosowną. Pod koniec wyprawy długość tej jaskini przekroczyła kilometr i wyniosła 1029 m, przy 141 metrach deniwelacji. Jaskinia z wysoko położonym otworem, bo aż na 2089 m.p.m. jest połączeniem starego piętra poziomego, przeciętego w kilku miejscach głębokimi studniami. Oczywiście możliwości eksploracyjne są dalekie od wyczerpania, w Jaskini Odwróconego Egzorcyzmu można na następnych akcjachspodziewać się ciekawych odkryć. Jej położenie w pobliżu Jaskini Ciekawej daje możliwości na połączenie z nią i tym samym na zwiększenie deniwelacji potencjalnego systemu.

Odkryliśmy także dwie mniejsze jaskinie. Pierwsza nazwana Pod Koziorożcem ma 116 m długości i 42 m głębokości. Druga o nazwie Pierwszy Raz o długość 53,5 m i 29,5 m głębokości.

Wyprawa Hagengebirge 2022 miała miejsce w dniach 22.07. – 15. 08. 2022 r.

Uczestnicy: Wanda Cacha (SKTJ), Małgorzata Czeczot (UKA), Magdalena Dacy (RGK Nocek), Stanisław Dacy (KAGB GOPR), Filip Filar (ST), Karolina Gac (ST), Joanna Gawęska (KKTJ), Robert Głód (KKTJ), Jakub Grubba (SKTJ), Grzegorz Guziak (ST), Jagna Kicyła (SKTJ), Piotr Kopera (SKTJ), Arkadiusz Kus (SKTJ), Karol Makowski (SKTJ), Rafał Mateja, Tomasz Niemiec (AKG), Jakub Nowak (KKTJ), Tomasz Olczak (SKTJ), Jarosław Paszkiewicz (SKTJ), Radosław Paternoga (SKTJ), Joanna Przymus (RGK Nocek), Magdalena Sitarz (ST), Łukasz Stankowski (KKTJ), Marek Wierzbowski (UKA) – kierownik , Adam Władziński SKTJ), Paweł Włoczkowski (KKTJ), Joanna Zdżalik (AKG), Paweł Żebrowski SKTJ).

Partnerzy