wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Komisja Taternictwa Jaskiniowego - Kursy > Szkolenie z podstaw ratownictwa jaskiniowego KTJ

Szkolenie z podstaw ratownictwa jaskiniowego KTJ

Opublikowano: 17-06-2014; 12:28 przez mteg | Modyfikacja: 30-03-2016; 14:05 przez Emilia Karnecka

W dniach 06 – 08. 06. 2014 na górze Birów w Podzamczu odbyło się szkolenie KTJ z podstaw ratownictwa jaskiniowego.

W sobotę uczestnicy zapoznali się ze sprzętem oraz technikami stosowanymi w ratownictwie jaskiniowym. Podzieleni na mniejsze zespoły po kolei ćwiczyli każdą z omawianych i prezentowanych technik. Były to między innym: balans, flaschenzug, opuszczanie, tyrolka. Zaprezentowano również przepuszczanie węzła przez niektóre z układów oraz sposoby na zmianę kierunku.

Manewry ratownictwa jaskiniowego

W niedzielę uczestnicy przygotowali tor linowy, po którym przetransportowano w obie strony poszkodowanego w noszach. Zwrócono uwagę na aspekty zespołowe takie jak koordynacja działań, role ratowników, komunikacja.

Wszyscy z niecierpliwością czekają na przyszły rok, aby przećwiczyć nowo poznane techniki podczas tatrzańskich manewrów ratownictwa jaskiniowego.

Manewry ratownictwa jaskiniowego

W obozie uczestniczyły 24 osoby z klubów jaskiniowych zrzeszonych w PZA oraz dwóch ratowników z Grupy Jurajskiej GOPR. Dzięki wspólnym ćwiczeniom mieliśmy okazję wymienić się wiedzą i doświadczeniem. Pomimo delikatnych różnic w „patentach” obie organizacje stosują te same techniki ratownicze, co z pewnością ułatwi dalszą współpracę.

Kadrę szkoleniową stanowili: Piotr Stelmach, Marcin Gala, Marcin Pruc, Arkadiusz Brzoza, Piotr Sienkiewicz.


Piotr Stelmach

Partnerzy