wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Komisja Taternictwa Jaskiniowego - Kursy > Kartowanie dla początkujących – relacja ze szkolenia

Kartowanie dla początkujących – relacja ze szkolenia

Opublikowano: 30-04-2018; 13:58 przez mteg

W dniach 7-8 kwietnia w Łutowcu odbył się kurs kartowania jaskiniowego pod szyldem Polskiego Związku Alpinizmu. Sam kurs odbył się w urokliwym budynku starej szkoły, w którym brakowało tylko sprawnego dzwonka, aby mógł obwieszczać początek i koniec zajęć.


Sobotni poranek rozpoczął się od wysłuchania wykładu wstępnego, po którym przystąpiliśmy do praktycznej nauki mierzenia, sporządzania szkiców i notatek terenowych. Zajęcia praktyczne przeprowadzone były w jurajskich jaskiniach: Trzebniowskiej, Ludwinowskiej i Na Dupce. Pomiarów dokonywaliśmy w trzyosobowych zespołach.

Po powrocie z akcji zjedliśmy wspólnie obiad, po którym przystąpiliśmy do opracowywania naszych pomiarów. Aby zobrazować nam to, co przetwarzają specjalistyczne programy do kartowania i aby zyskać świadomość, czym jest otrzymywany przez nich wynik, byliśmy zmuszeni do przeliczenia ich ręcznie w arkuszu kalkulacyjnym. Dla co niektórych osób był to moment, w którym zrozumieli i zobaczyli praktyczne zastosowanie czegoś, na co natknęli się w szkole – funkcji trygonometrycznej. Na szczęście instruktorzy mieli w zanadrzu kilka slajdów i przykładów, dzięki czemu w sposób przejrzysty i łopatologiczny wytłumaczyli nam wszystkim, na czym cała ta trygonometria w praktyce polega.

ludwinowska

Po wstępnych przeliczeniach nanieśliśmy nasze wyniki na papier milimetrowy oraz dorysowaliśmy to, co zdążyliśmy zanotować z terenu i w ten sposób każda z grup otrzymała swój wstępny plan jaskini. Po zakończonych zajęciach, zorganizowane zostało ognisko, gdzie mogliśmy się lepiej poznać i wymienić się wrażeniami z pierwszego dnia szkolenia.

Następnego dnia ponownie przeliczyliśmy nasze pomiary, ale tym razem za pomocą programu Survex, który w sposób znaczący skrócił czas obliczeń. Kolejnym ćwiczeniem było narysowanie za pomocą programu Inkscape planu naszych jaskiń. Jako podkładka posłużyły nam nasze zeskanowane szkice z poprzedniego dnia.

Na zakończenie zostały nam zaprezentowane metody pomiarów przy pomocy urządzeń elektronicznych, czyli szkicowanie jaskini na  komórce bądź palmtopie. Pomiarów ponownie dokonywaliśmy w terenie udając do jaskiń. Dzięki temu poznaliśmy zalety, jak również wady zastosowania nowoczesnych metod pomiarowych. Po powrocie na bazę i zjedzeniu wspólnego  posiłku instruktorzy podziękowali nam za uczestnictwo i nasze towarzystwo rozjechało się w świat.

W kursie wzięło udział 28 osób z 12 klubów zrzeszonych w PZA. Zajęcia prowadzili:

  • Paweł Ramatowski (STJ KW Kraków)
  • Michał Parczewski (ST)
  • Jacek Szczygieł (KKS)
  • Mateusz Golicz (RKG Nocek)

Bardzo pomocne przydawały się również rady dawane nam przez Izabellę Luty ze Speleoklubu Warszawskiego.

Powyżej wymienionym instruktorom i Izie, bardzo dziękujemy za czas, cierpliwość w stosunku do nas. Mamy nadzieję, że włożony w nas trud szybko się zwróci na kolejnych wyprawach. Po tych warsztatach z pewnością będzie nam również łatwiej korzystać z już gotowych planów jaskiń!

Iwona i Karol Pastuszka, Rudzki Klub Grotołazów „Nocek”

Partnerzy
Partnerzy techniczni