wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Odszedł Christian Parma

Odszedł Christian Parma

Opublikowano: 28-03-2021; 9:49 przez Emilia Karnecka | Modyfikacja: 14-04-2021; 9:35 przez Emilia Karnecka

Christian Parma urodził 15 stycznia 1942 roku w Cieszynie. Młodość spędził na Zaolziu, a następnie był mieszkańcem Zakopanego oraz Warszawy. Był wybitnym speleologiem, taternikiem i fotografikiem. Odkrył między innymi Studnię w Kazalnicy oraz Jaskinię nad Kotlinami, która jest jednym z otworów Systemu Jaskiniowego Wielkiej Śnieżnej. Był również uczestnikiem oraz kierownikiem zagranicznych wypraw odkrywczo-badawczych w takich państwach jak Nepal, Rumunia, Peru, Hiszpania, Grecja, Chile, Tajlandia, Węgry czy Walia.

Był organizatorem oraz kierownikiem wyprawy, która zapoczątkowała i utorowała drogę do polskiej działalności jaskiniowej w Austrii. We wrześniu 1969 r. wraz z trzema towarzyszami przyjechał w masyw Hoher Göll w celu sportowego przejścia jaskini Gruberhornhöhle. W 1980 r. zorganizowana przez Niego wyprawa pod szyldem Speleoklubu Morskiego odkryła jaskinię, którą nazwano Jubileuszową (Jubiläumsschacht). Jaskinię Jubileuszową w kolejnych latach wyeksplorowano do głębokości 1173 m i tym samym stała się najgłębszą w Austrii i przez niemal trzydzieści lat była najgłębszą, odkrytą i wyeksplorowaną przez Polaków. Christian Parma przez lata pełnił funkcje przewodniczącego Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem, prezesa Akademickiego Klubu Grotołazów w Gliwicach, wiceprezesa Speleoklubu Morskiego PTTK w Gdyni oraz sekretarza Komisji Taternictwa Jaskiniowego zarządu głównego Klubu Wysokogórskiego (dawniej PZA).

Christian Parma jest również autorem książek oraz publikacji w takich czasopismach jak „Podtatrze”, „Wierchy”, „Taternik” czy „Speleologia”. Napisał między innymi takie książki jak „Jaskinie”, „Turystyczne jaskinie Tatr” (we współautorstwie z A. Rajwą), „500 zagadek o jaskiniach” (we współautorstwie z T. Rojkiem), „Polska. Najpiękniejsze pejzaże”, „Tatry”, „Kraków”, „Zamki w Polsce”, „Powstanie Warszawskie” czy „Polska. Światowe dziedzictwo Unesco”.

Odszedł 21 marca 2021 r. Ceremonia pożegnania odbędzie się dniu 31 marca w domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach o godzinie 13.00 po którym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Bródnowski o godzinie 14.00.

Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia

Zdjęcia: arch. pryw. Rodziny

Partnerzy
Partnerzy techniczni