wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > Speleomistrzostwa 2018 – triumf Hiszpanów!

Speleomistrzostwa 2018 – triumf Hiszpanów!

Opublikowano: 5-06-2018; 22:21 przez mteg | Modyfikacja: 5-06-2018; 22:22 przez mteg

W sobotę, 26 maja odbyły się 24. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych, które od wielu lat organizowane są w kamieniołomie „Gruszka” w Wojcieszowie (Góry Kaczawskie, woj. dolnośląskie).

W piątek, na inaugurację rozegrano mecz piłki nożnej: Old Boys Orzeł Wojcieszów : Grotołazi PZA, a wieczorem odbyło się spotkanie filmowe w bazie grotołazów, „Dziuśkowej Chacie”. Wyświetlone zostały filmy z Mistrzostw sprzed ponad 20 lat i inne przywiezione przez gości.

foto Daniel Oleksy  2

W sobotę odbyły się zawody obejmujące techniki jaskiniowe: poręczowanie, tyrolka, przejście drabinki i firanek, pokonanie meandra. Walka była zacięta, co potwierdzają czasy uzyskane przez zawodników. Różnica między I a II miejscem w kategorii kobiet wyniosła 16 sekund. Na uzyskane wyniki wpływ miał nie tylko czas, ale także poprawność techniczna pokonywanych odcinków.

W kategorii kobiet I miejsce zdobyła Fatima Garcia Roman (Grupo Espeleológico de Villacarrillo – GEV), II – Sonia Dudziak (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego, WKTJ), III – Marta Walczewska (Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego), natomiast IV miejsce zdobyła debiutantka – Joanna Zdżalik z Akademickiego Klubu Grotołazów (Kraków). W kategorii mężczyzn I miejsce zdobył Jesus Pérez Fernández (GEV), II – Witold Hoffmann (WKTJ), III – Piotr Stelmach (WKTJ). W sumie wystartowało 14 zawodników.

foto Daniel Oleksy  3

Mistrzostwom towarzyszyły inne atrakcje: zawody wspinaczkowe, zabawy plastyczne i tyrolka dla dzieci oraz szafowy zacisk, który cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony grotołazów, ale także widzów i dzieci.

W punkcie gastronomicznym można było spróbować m.in. potraw z grilla oraz pysznych ciast przygotowanych przez dziewczyny ze Speleoklubu „Bobry” Żagań i Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego oraz ich rodziny.

Po zakończeniu zawodów wszyscy spotkali się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wojcieszowie, gdzie odbyło się rozdanie pakietów nagród (dla wszystkich zawodników). Wieczór umilił koncert zespołu Mate.

Organizatorem imprezy jest Speleoklub „Bobry” z Żagania z dużym współorganizacyjnym wsparciem Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego i miasta Wojcieszów. Mistrzostwa dofinansował Polski Związek Alpinizmu oraz liczni sponsorzy, bez których impreza nie mogłaby się odbyć w takim wymiarze.

foto Daniel Oleksy 1

Zdjęcia: Daniel Oleksy

pza

wkgij zagan
Partnerzy