wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > SPRAWOZDANIE TENNENGEBIRGE, AUSTRIA 2023

SPRAWOZDANIE TENNENGEBIRGE, AUSTRIA 2023

Opublikowano: 28-10-2023; 14:31 przez Ireneusz Królewicz | Modyfikacja: 4-11-2023; 22:23 przez Zuzanna Palińska

Kolejna wyprawa w Góry Tennengebirge w Austrii odbyła się w dniach 29.07.2023 – 19.08.2023 r.

W wyprawie brali udział przedstawiciele trzech klubów:

  • Speleoklub Bobry Żagań – Karol Borejszo, Franciszek Kramek, Wit Dokupil, Daniel Oleksy, Marcin Furtak, Rajmund Kondratowicz, Marek Sawicki, Marek Jankowski, Michał Bochynek
  • Speleoklub Bielsko Biała – Wojciech Jasiak, Piotr Gawlas, Bartosz Brzezinka, Kamil Polański
  • Speleoklub Wrocław – Agnieszka Rak, Arkadiusz Kruk, Krzysztof Skowroński.

 

W dniu 29.07.20223 r. uczestnicy zgrupowania wyjechali z Żagania do Abtenau w Austrii.

Po dojechaniu na parking (Karalm – wysokość ok. 1000 m n.p.m.) powyżej Abtenau, ok. godz. 18.00, postanowiono w tym samym dniu wykonać transport sprzętu do bazy noclegowej w schronisku Laufenerhuette na plato (wys. 1726 m n.p.m.) we wschodniej części masywu Tennengebirge. W następnym dniu zgrupowania wykonano kolejny transport sprzętu i żywności potrzebnych do działalności w górach i jaskiniach. Niestety, niekorzystna pogoda (opady deszczu, burze) utrudniały transporty do schroniska.

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w pierwszych dniach wyprawy postanowiono skupić się na działalności eksploracyjnej namierzonych jaskiń (otworów) w 2022 r. i poprzednich latach. W ciągu pierwszych 8 dni wyprawy był tylko jeden dzień bez deszczu. W pierwszym tygodniu wyprawy wyeksplorowano i sprawdzono 7 nowych jaskiń. W czasie eksploracji jednej z nowych jaskiń po przekopaniu rumoszu połączono się z jaskinią D -16, co dało w sumie 359 m długości i 58 m głębokości.

W następnych dniach prowadzono działalność w J. Środkowej (J. Mittehohle), zgodnie z podstawowym celem eksploracyjnym na ten rok.

W Jaskini Środkowej skupiono się na eksploracji otworów widocznych w studni na -200 m. Po przetrawersowaniu studni wyeksplorowano nowe partie do -265 m. W następnych akcjach za trawersem wyeksplorowano równoległy ciąg studni do -260 m. W partiach tych są dalsze możliwości eksploracji okien w studniach. Sprawdzano też możliwość wspinaczki w kominach na -200, celem wyeksplorowania partii, które dałyby szanse wspiąć się powyżej otworu. W czasie akcji retransportowej sprzętu i śmieci znad Studni ze Słoniem na -540 m sprawdzono boczny, ciasny, błotnisty i stromy korytarzyk, który doprowadził do nowej dużej studni. W kolejnych dniach akcji eksploracyjnej zjechano studniami do -595 m. Z powodu braku sprzętu eksploracja zatrzymała się nad następną studnią. Partie te nazwano Trąbą Słonia, w dużej studni jest szereg okienek, które dają nadzieję na eksplorację nowych partii. Działalność w J. Środkowej przerywała kiepska pogoda (opady deszczu i śniegu).

Przeprowadzono też próbę znalezienia jaskiń na plato powyżej J. Środkowej, które miałyby szanse połączenia z tą jaskinią. Niestety, żadna z kilku sprawdzonych jaskiń nie dawała szans na połączenie z J. Środkową.

W ostatnich dniach wyprawy prowadzono akcje eksploracyjne na plato, przy okazji montowano tabliczki z numerem katastru przy jaskiniach, które nadaje klub z Salzburga. Postanowiono przy okazji sprawdzić stare jaskinie z korkami śnieżnymi. Między innymi sprawdzono studnię ze śniegiem i lodem w jaskini Eishohle (Jaskinia Lodowa), zjechano około 30 metrów, dalej szczelina między ścianą a lodem zawęziła się do rozmiarów nie do przejścia. W jaskini P-11 udało się przejść obok korka śnieżnego i wyeksplorować nowe partie. Namierzono kilka otworów jaskiniowych na plato do sprawdzenia w późniejszym terminie w następnym roku.

Na koniec wyprawy przeprowadzono akcje porządkowe i transportowe z depozytów pod jaskinią i ze schroniska, tj. sprzętu, część żywności i śmieci do samochodów na parkingu Karalm.

W sumie w Jaskini Środkowej wyeksplorowano 305 m nowych partii, a w pozostałych jaskiniach skartowano i pomierzono 530 m nowych korytarzy i studni.

Uczestnicy wyprawy wykazali się dobrym wyszkoleniem, pozwoliło to na sprawne działanie na dużych głębokościach w jaskiniach. Atmosfera w ekipie była bardzo dobra, wszyscy wyrazili chęć na działalność w Tennengebirge w 2024 roku.

Ze względu na częste załamanie pogody (deszcz, burze, mgła) nie zrealizowano wszystkich założeń wyprawy. Dziękujemy Polskiemu Związku Alpinizmu oraz Komisji Taternictwa Jaskiniowego za wsparcie finansowe.

Kierownik wyprawy – Franciszek Kramek

Partnerzy