wróć
Polski Związek Alpinizmu
Aktualności > Aktualności - Jaskinie > VI Ogólnopolskie Forum Speleo – jest już wstępny program!

VI Ogólnopolskie Forum Speleo – jest już wstępny program!

Opublikowano: 11-03-2024; 8:31 przez mteg | Modyfikacja: 11-03-2024; 8:34 przez mteg

W tym roku Forum Speleo odbędzie się w przedostatni weekend kwietnia nad Jeziorem Rożnowskim. Rejestracja ruszyła już pełną parą. Warto zapisać się jeszcze w marcu, aby skorzystać ze zniżki za wczesną rejestrację: http://forumspeleo.pl/rejestracja/

Co będzie się działo w tym roku? Oto, co potwierdzili już nasi prelegenci:

  • Aktualności o eksploracji w Piwnicy Miętusiej oraz bałkańskim masywie Maganik. Migawki z rozmaitych nurkowań w jaskiniach Sardynii. Przegląd rejonów krasowych Australii i Oceanii okiem Andrzeja Ciszewskiego.
  • Historia eksploracji jaskini Zimnej i jaskiniowe wspomnienia Janusza Onyszkiewicza.
  • Świeże spojrzenie na datowanie tatrzańskich jaskiń, ale i rekonstrukcja mniej dawnych zdarzeń w jaskiniach na podstawie szczątków zwierzęcych. Jaskiniowa sztuka naskalna. Możliwości „zatrudnienia” organizmów żyjących w jaskiniach w eksploracji kosmosu. Kolejna odsłona szlifowania umiejętności rozpoznawania skał i minerałów w terenie.
  • Relacja z ubiegłorocznej akcji ratowniczej w jaskini Morca. Taktyka i praktyka w działalności jurajskiej grupy GOPR.
  • Co trzeba wiedzieć o żywieniu się na długich i męczących akcjach? Jak sprawdzają się drony w jaskiniach? Dlaczego Jura jest ciekawa, a wiadro nie musi być tam jedynym narzędziem odkryć speleologicznych?

Oprócz prelekcji planujemy oczywiście konkursy i imprezy, a także krótkie wycieczki do jaskiń Pogórza Rożnowskiego oraz Beskidu Wyspowego. Podczas Forum odbędą się też warsztaty praktyczne z niewybuchowych metod poszerzania jaskiń oraz będących „zawsze na topie” lekkich technik sprzętowych.

Krótko mówiąc – zapraszamy wszystkich grotołazów nad Dunajec! Szczegółowe informacje o programie wydarzenia znajdują się na stronie Forum: http://forumspeleo.pl/program/program-vi-edycja-2024/

 

Partnerzy