wróć
Polski Związek Alpinizmu

Hagengebirge 2011

Opublikowano: 21-09-2011; 11:27 przez mteg

W dniach 22.07-15.08.2011 roku w masywie Hagengebirge w Austrii działała dziesiąta wyprawa Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

Hagengebirge 2011

Podobnie jak w latach poprzednich, i w tym roku za główny cel obraliśmy Jaskinię Ciekawą (Interessante Höhle). Działaliśmy głównie z biwaku w Sali Zawaliskowej, znajdującego się mniej więcej w połowie drogi do najodleglejszego przodka eksploracyjnego.

W Meandrze Zachodnim, intensywnie eksplorowanym w roku poprzednim, na obecnej wyprawie udało nam się odkryć ciągi zawracające na wschód. Co ciekawe, biegną one na wprost naszej bazy. Dostanie się do jaskini nowym otworem, położonym blisko bazy, bardzo usprawniłoby i przyspieszyłoby nam działanie. Bardzo ciekawe i stosunkowo obszerne partie odkryliśmy w Gangu Białych Kamieni. Być może tam uda nam się znaleźć drogę do niższego piętra jaskini. Nowych partie zostały również odkryte w pobliżu biwaku – w Partiach Krokodylka oraz Dolnych Ciągach. Łącznie w tym roku w Jaskini Ciekawej skartowaliśmy 1956 m. Ogółem mierzy już 7215 m i pod względem długości jest trzecią (po dwóch kolosach – Tantalhöhle oraz Jägerbrunntrogsystem) jaskinią Hagengebirge. Głębokość pozostaje bez zmian -280 m. Najciekawszą z nowo poznanych jaskiń okazała się Kitzgrabenwasserschacht. Ta pionowo rozwijająca się jaskinia z bardzo aktywnym ciekiem wodnym, towarzyszącym od prawie samego otworu, niestety skończyła się na głębokości -96 m. (dług. 146 m).

Dziękujemy PZA za wsparcie finansowe wyjazdu. Za pomoc chcielibyśmy również podziękować Peterowi Rehakowi z hurtowni Fatra, firmie Explorer i Walterowi Klappacherowi z Landesverein für Höhlenkunde in Salzburg.

W wyprawie udział wzięli: Marek Wierzbowski – kierownik, Mirosław Kopertowski, Rafał Mateja (wszyscy z SG Wrocław), Dariusz Bartoszewski, Dariusz Lubomski, Radosław Paternoga, Aleksandra Puchalska, Arkadiusz Świeczkowski (wszyscy Sopocki KTJ), Michał Humienik, Oliwia Ryśnik (wszyscy SW), Bartosz Grancow, Tomasz Olczak, (wszyscy SŁ), Maciej Dziurka (RKG „Nocek”).

Radosław Paternoga

Partnerzy