wróć
Polski Związek Alpinizmu

Hagengebirge 2010

Opublikowano: 7-10-2010; 12:55 przez mteg

W dniach 22.07-15.08.2010 roku w masywie Hagengebirge w Austrii działała kolejna wyprawa Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

Hagengebirge 2010

Główny cel jaki sobie postanowiliśmy był dosyć jasny – kontynuacja eksploracji Jaskini Ciekawej (Interessante Höhle). W poprzednim roku koncentrowaliśmy się na eksploracji ciągów horyzontalnych, aby w pierwszej kolejności dowiedzieć się, w jakich kierunkach i jak daleko rozwija się jaskinia. Kiedy opuszczaliśmy masyw jaskinia miała 2980 m długości i 280 m głębokości.

Działalność w 2010 roku rozpoczęliśmy od założenia biwaku w pobliżu Sali Zawaliskowej. Decyzja ta okazała się zbawienną dla losów wyprawy. Podczas wyprawy mieliśmy tylko dwa dni bez deszczu. Ciekawa jest jaskinią w zasadzie całkowicie suchą, wystarczy tylko do niej wejść i zjechać na -150m, by problem deszczu mieć z głowy. Cele mieliśmy podobne jak w 2009 roku – kontynuacja eksploracji ciągów poziomych. Działalność z biwaku prowadziliśmy na dwóch przodkach. Zmierzający na południowy-zachód Gang Białych Kamieni zakończył się stosunkowo szybko. Główne prace eksploracyjne prowadzone z biwaku miały miejsce w Meandrze Zachodnim. Biegnący równolegle do grani Kahlersbergu meander zaprowadził nas bardzo daleko, aż w pobliże granicy z Niemcami. Równocześnie w jaskini prowadziliśmy prace w kilku miejscach, które były łatwiej dostępne z powierzchni. Łącznie w tym roku w Ciekawej skartowaliśmy 2278 m. Obecnie jaskinia mierzy 5259 m.

Podjęliśmy także próbę eksploracji w Jaskini w Czerwonych Kamieniach (Höhle in Roten Steinen). Na głębokości ok. -700 m staraliśmy się zbadać kontynuację suchego ciągu. Odkrycie 20 m „nowego” to niestety wszystko na co nas było stać w tej jaskini. W chwili obecnej nie widzimy możliwości i większego sensu prowadzenia tam prac eksploracyjnych.
Prace powierzchniowe prowadziliśmy głównie sugerując się horyzontalnym przebiegiem Ciekawej. Póki co bez wyraźnych sukcesów. Skartowaliśmy jeden wcześniej znany nam obiekt – B3/6 (długość: 170 m, głębokość: 66,5 m).


Dziękujemy PZA za wsparcie finansowe wyjazdu.


W wyprawie udział wzięli: Marek Wierzbowski – kierownik, Szymon Kita, Mirosław Kopertowski, Rafał Mateja (wszyscy z SG Wrocław), Szymon Matysiak, Adam Mioduszewski, Radosław Paternoga (wszyscy Sopocki KTJ), Michał Humienik, Łukasz Kralczyński, Oliwia Ryśnik (wszyscy SW), Karol Makowski, Tomasz Olczak, Jan Sopiński (wszyscy SŁ), Maciej Dziurka, Mateusz Golicz (obaj RKG „Nocek”), Bartłomiej Chruściel (SBB).
Radosław Paternoga

Partnerzy