wróć
Polski Związek Alpinizmu

Hagengebirge 2015

Opublikowano: 13-10-2015; 0:00 przez mteg | Modyfikacja: 30-03-2016; 14:36 przez Marek Karnecki

Tegoroczna wyprawa Sekcji Grotołazów Wrocław i Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w masyw Hagengebirge działała w dniach 18.07.2015 – 15.08.2015.

Sala z Wodospadem, Jaskinia Ciekawa. Fot. Jakub Nowak

Pierwsze kilka dni, jak co roku zleciały nam na rozłożeniu i zaopatrzeniu bazy oraz drobnych pracach organizacyjnych na powierzchni i w Jaskini Ciekawej.
Właśnie tej jaskini od kilku lat poświęcamy większość naszych sił wyprawowych.
W tym roku skupiliśmy się na dalszej eksploracji partii w SW części jaskini poznanych w 2014r.
Dzięki wyśmienitej i stabilnej pogodzie (zwłaszcza podczas dwóch ostatnich tygodni wyprawy) mogliśmy działać w ciągach z aktywnym przepływem wody. Na skutek tego w okolicach odkrytego rok temu jeziora nazwanego Morzem Guinnessa wyeksplorowaliśmy 3 niezależne, duże cieki wodne. Niestety doprowadziły nas one poprzez obszerne korytarze i studnie oraz ciasne ale urokliwe meandry do trzech syfonów znajdujących się na głębokości od 453 do 538m. Pierwszy z nich, Syfon Pomarańczowy udało się obejść, jednak głębokie jeziorko z niewielkim prześwitem zaraz za nim chwilowo nas zatrzymało. W pozostałych syfonach pomimo prób znalezienia obejścia sprawa wygląda beznadziejnie. Jednak w obu przypadkach woda je zasilająca spada ze dużych kominów, co w połączeniu z silnym przewiewem sugeruje żeby w przyszłości dokładniej przyjrzeć się tym partiom.

Ciekawych odkryć dokonaliśmy ok. 130m nad Morzem Guinnessa, na początku Kaskad Viktorii. Po wykonaniu kilkumetrowego przekopu udało się wejść do starej i obszernej galerii wznoszącej się ku SW. Po kilku szychtach ekipy ignorując wszystkie studnie i rozgałęzienia pokonały ok. 600m korytarzy w poziomie i ponad 100m w pionie nie dochodząc do ich końca.
Dzięki tegorocznym odkryciom długość Jaskini Ciekawej wzrosła o 2070m osiągając 17288m.

W tym roku nie zaniedbaliśmy eksploracji powierzchniowej dzięki czemu udało się namierzyć kilka obiecujących otworów, w jednym z nich (jaskinia o roboczej nazwie 37) osiągnąć głębokość prawie 117m.
Jak co roku działaliśmy w Jaskini B 3/6, znajdującą się bezpośrednio nad Salą Zawaliskową w Jaskini Ciekawej. Tegoroczne pomiary określiły jej najgłębsze miejsce na -137m.

Chcielibyśmy podziękować Polskiemu Związkowi Alpinizmu za wsparcie finansowe oraz Landesverein für Höhlenkunde in Salzburg za pomoc organizacyjną. Dziękujemy również firmom AMC, Explorer, hurtowni Fatra, Fjord Nansen oraz Rojam.

W wyprawie udział wzięli:

Dariusz Bartoszewski (SKTJ), Małgorzata Czeczott (UKA W-wa), Michał Humienik (SW), Rafał Klimara (SBB), Arkadiusz Kus (SKTJ), Dariusz Lubomski (SKTJ), Karol Makowski (SŁ), Rafał Mateja (SGW), Magdalena Matysiak (SKTJ), Szymon Matysiak (SKTJ), Jakub Nowak (KKTJ), Tomasz Olczak (SŁ), Radosław Paternoga (SKTJ), Aleksandra Puchalska (SKTJ), Marcin Słowik (SŁ), Joanna Stępińska (TKG Vertical), Jarosław Surmacz (Speleoklub Aven), Marek Wierzbowski (SGW)-kierownik.

Wizualizacja ciągów Jaskini Ciekawej (na czerwono zaznaczono partie odkryte w 2015 roku).

 

Partnerzy