wróć
Polski Związek Alpinizmu

PZA Hoher Göll 2021

Opublikowano: 22-08-2021; 12:07 przez mteg | Modyfikacja: 22-08-2021; 14:12 przez mteg

Po trzech tygodniach działalności górskiej, 7.08.2021 dobiegła końca letnia wyprawa eksploracyjna Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w alpejski masyw Hoher Göll.

oczekiwanie

W oczekiwaniu na transport…

Merytoryczna działalność wyprawy koncentrowała się na trzech jaskiniach:

1. Gamssteighöhle

krol-gor

Szkic z Gangu do Hali Króla Gór

W zachodniej części jaskini odnaleźliśmy w końcu kontynuację górnego poziomu paleofreatycznego. Nowo odkryty fragment tego poziomu – Gang do Hali Króla Gór – charakteryzuje się znacznym przekrojem poprzecznym, sięgającym 17 m x 5 m (szer. x wys.). Korytarz daje dostęp do dwóch niezbadanych jeszcze meandrów i jednej studni, których eksploracja będzie zapewne celem kolejnej wyprawy!

le-gang

W Gangu do Hali Króla Gór

Tymczasem Studnia „P50(P200)”, która miała z kolei doprowadzić nas do zachodniej części poziomu dolnego, zakpiła sobie z naszych planów i wyobrażeń – i zamiast tego okazała sie kontynuować w głąb masywu. Podejmowaliśmy też inne próby rozbudowania systemu na zachód – poszukując kontynuacji Korytarza Antykoncepcyjnego oraz wspinając się w tak zwanym Kominie bez Pały. Na razie przyniosły one ograniczone rezultaty, prac jednak nie można jeszcze uznać za zakończone.

Na skutek wspinaczki hakowej w najwyższej części jaskini, deniwelacja Gamssteighöhle wzrosła do 894 m. Ruch powietrza wskazuje na możliwość dotarcia do górnego otworu – ale jak daleko jeszcze? I czy będzie on drożny? Na te pytania odpowiemy później.

0048_poglad

2. Dependance

To jedna z niewielu jaskiń na Göllu, które zaczynają się długim, poziomym korytarzem. W tym roku udało się nam sforsować ciasny przełaz na końcu tego korytarza. Radość nie trwała jednak długo – po trzech minutach spaceru w pozycji wyprostowanej dotarliśmy do kolejnego przełazu … Znaczna odległość od bazy powoduje, że eksploracja postępuje powoli; w tym roku raptem trzy zespoły dotarły do Dependance. Jeden z nich obrał sobie za cel meander w górnych partiach, w którym techniką mieszaną udało się wspiąć kolejne 20 metrów.

dep-gora

Nowo odkryty kanał stropowy meandra w górnej części jaskini Dependance.

3. Lubliniec

Jaskinia „Lubliniec” to tak trochę nowa, a tak trochę znana od dawna studnia, znajdująca się w bezpośredniej bliskości bazy. Opisy z dawnych lat są niespójne, plany nigdy nie powstały, a obserwacje w terenie wskazują, że jeśli ktoś kiedyś tam był, to na pewno nie aż tak głęboko, jak my. Jak na razie dotarliśmy na -230 i widzimy oczywistą kontynuację w dół. Jaskinia jest położona pomiędzy Gamssteighöhle i Gruberhornhöhle. Z otworu intensywnie wywiewa – a letni wywiew z głębokiej studni zawsze budzi pewien optymizm!

poranek

Poranek na bazie

Wyprawa miała miejsce w terminie 19.07 … 7.08.2021. Udział wzięli: Jacek Szczygieł (KKS), Aleksandra Bacik (SGW), Paulina Piechowiak (WKTJ), Przemysław Skowroński (SGW), Sonia Dudziak (WKTJ), Witold Hoffmann (WKTJ), Miłosz Dryjański (KKS) i Mateusz Golicz (RKG „Nocek”) – kierownik wyprawy. Łącznie skartowaliśmy 1 135 m nowo odkrytch korytarzy. Wyprawa została dofinansowana ze środków KTJ PZA, za co serdecznie dziękujemy.

Partnerzy