wróć
Polski Związek Alpinizmu

Tennengebirge 2021

Opublikowano: 11-11-2021; 21:54 przez Ireneusz Królewicz | Modyfikacja: 11-11-2021; 21:58 przez Ireneusz Królewicz

Tennengebirge 2021

Kolejna wyprawa Bobrów w rejon masywu Tennengebirge w Alpach działała w dniach 07.08.2021 do 28.08.2021. Tradycyjnie bazą noclegową było schronisko DAV Laufenerhütte.

Kowidowe obostrzenia istniejące w schronisku ograniczały do 9 osób jednoczesny pobyt naszej grupy, co wymusiło częściową wymianę zawodników w trakcie wyprawy.

Pierwsza grupa fot Wit Dokupil

Niestety deszczowa pogoda w dwóch ostatnich tygodniach nie dawała pełnej możliwości na eksplorację w jaskiniach pionowych.

Główny cel naszej eksploracji jaskinia Środkowa P-D27 opierała się naszemu dążeniu do jej pogłębienia powyżej 1000 m. Kilkudniowy pobyt w oparciu o biwak na -700 m nie dał oczekiwanego przejścia zawaliska na dnie lub jego obejścia i tak obecna głębokość jaskini to -950m.

Środkowa otwór jaskini fot Wit Dokupil
Srodkowa2021-rejon Meandra fot Rajmund Kondratowicz

Dodatkowo z jaskini wycofywały się trzy grupy z powodu wody lejącej się na głowy nie pozwalającej na swobodną eksplorację. Udało się jednak częściowo sprawdzić dwa miejsca z bocznymi korytarzami na głębokości 720 i 650 m w których eksploracja została przerwana ze względy na wodospady.

Środkowa biwak fot Wojciech Łużniak

W jaskini Jack Daniels zdołaliśmy jedynie zrobić rozpoznanie dwóch kominów, w których należy dokończyć przejścia wspinaczkowe oraz wejście grupy z kolegą Jackiem Szczygłem w celach geologicznych badań masywu.

Jaskinia P-A13 nie dopuściła do dalszej eksploracji ze względu na korek śnieżno lodowy w otworze, w tym rejonie moglismy tylko rozejrzeć się za jakimiś nowymi otworami bez śniegu.

Rejon A fot Wit Dokupil

Podjęlismy również próby powiększenia znanych wcześniej jaskiń w których istniała teoretyczna możliwość dalszej eksoloracji. W jakini P12 nie udało się przejść na głębokości 30 m lodospadu zamykajacego studnię, w jaskini P100 nie było możliwości obejscia czy przejscia zawaliska na głebokości 50m. Jaskinię P33 nie powiekszyliśmy ale na dnie – 45m jest ciasny korytarzyk z silnym przewiewem w głąb nasywu, jaskinia znajduje się w poblizu i powyżej głebokiej na 1000 m Bleikogelhöhle, więc może w przyszłości coś puści.

Otwór jaskini P33 fot Wit Dokupil

Biorąc pod uwagę jeszcze kilka sprawdzonych niegłębokich jaskiń ogólnie wyeksplorowaliśmy 436m korytarzy.

Dziękujemy Polskiemu Związkowi Alpinizmu za dofinansowanie wyprawy istotnie wzmacniajace naszą działalnoeść.

W wyprawie brali udzial; ze Speleoklubu Bobry- Wit Dokupil kierownik, Daniel Oleksy, Rajmund Kondratowicz, Łukasz Woroniec, Filip Kapiński, Karol Borejszo, Franciszek Kramek, Marek Sawicki, Marta Sawicka, Adam Mejza, Michał Bochynek, z Jeleniogórskiego Klubu Jaskiniowego Wojtek Łużniak, ze Speleoklubu Bielsko-Biała Joanna Micherdzińska i Wojciech Jasiak, gościnnie Jacek Szczygieł z Katowieckiego Klybu Speleologicznego.

Wit Dokupil

Partnerzy